Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Na jihu Čech začal sochařský festival, díla jsou na Lipně i Kleti

České Budějovice 7. června (ČTK) – Lavičky na lipenském Králičím ostrově, sochy zavěšené nad cyklostezkou i ocelová obydlí nabízí sochařský festival Umění ve městě, který začal v Českých Budějovicích. Při 11. ročníku se rozrostl z Budějovic, Hluboké a Veselí nad Lužnicí ještě na horu Kleť, na Lipno, do Černé v Pošumaví, Temelína, Týna nad Vltavou či na zámek v Kolodějích nad Lužnicí. Na 12 místech bude až do září 45 prací 31 umělců. ČTK to dnes řekl zakladatel výstavy, sochař Michal Trpák.

Prolog obstaral ve středu Milan Cais z kapely Tata Bojs. Pod názvem Velký noční hlídač promítal dvě osmdesátimetrové oči na dvě chladicí věže Temelína. Cais nyní vystavuje v českobudějovické Galerii Mariánská.

Mezi umělci jsou Pavel Opočenský, Jaromír 99, Jaroslav Róna, Michal Gabriel, Čestmír Suška i dva sochaři z Francie a Rakouska. „Po deseti letech jsme přemýšleli, jak festival oživit, takže kromě umění ve městě ho letos vystavíme i v krajině: na Lipně, na Kleti, na ostrově,“ řekl Trpák.

Sám má na Králičím ostrově cementové židle s názvem Velký dialog. Sochy poprvé vezl na instalaci lodí. „Dali jsme na ostrov něco, co bude fungovat, až když tam lidé přijedou, najdou si lavičky a můžou si udělat piknik,“ řekl Trpák. Nad cyklostezku z Českých Budějovic na Hlubokou zavěsil sochy, které jako by letí mezi stromy kolem rybníka. Dal jim název Pocit svobody, který sám zažívá v přírodě.

Na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. má Zdeněk Ruffer sochu Vzduch v autě. Z betonu odlil vnitřní prostor vozu. „Zhmotnil nehmotnou část auta. Socha je zaparkovaná vedle řady aut, narážka je jasná,“ řekl Trpák. Náměstí někteří lidé říkají největší „kruháč“ ve městě.

Provokovat může socha čůrajícího chlapce u Sokolského ostrova, kde v létě relaxují tisíce lidí. „Mám z toho strach. Socha je z betonu, přikotvená, ale zároveň tak výrazná a provokativní, že věřím, že k nějaké interakci dojde, a doufám, že to dobře dopadne,“ řekl Trpák.

Na Sokolském ostrově jsou kovové kopule Opuštěná obydlí. Čestmír Suška se inspiroval jurtami nebo iglú. „Ty mé jsou z oceli, vypadají také trochu jako vojenské stany nebo bunkry, a vznikly proto, že je to důležité téma. Na světě dochází k migrační vlně, lidé opouštějí svá obydlí nebo jsou z nich vyháněni,“ uvedl Suška. Věří, že v sochách se budou lidé scházet a děti si v nich budou hrát. Přehled všech soch je na webu pořadatelů.

Výstava Umění ve městě s letošním rozpočtem milion korun byla jednou z prvních svého druhu v ČR. Inspirovala podobné akce v Praze, Trutnově, Kroměříži i Plzni. Trpák má radost, že lidi zajímá, kdy a kde sochy budou. „Přišel pán a říkal, že se ho synek ptal: ‚Tati, kdy přijedou sochy?‘ Tak to mě potěšilo, že je to součást budějovického léta,“ řekl Trpák.

Václav Koblenc dvd

Jéčko Man

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3