Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Na jihu Čech vyrostly desítky nových malých pivovarů.

Jižní Čechy – O tom, že jsou Češi národem pivařů, není pochyb. Svědčí o tom i fakt, že v současné době na našem území napočítáme více než čtyři stovky minipivovarů. Ty se staly v posledních letech doslova fenoménem. Minipivovary většinou nejsou jen o pivě, patří k nim i dobré jídlo a příjemná atmosféra. Vstupní investice do možnosti vařit vlastní pivo je zpočátku celkem velká, vzhledem k poptávce má ale podle provozovatelů celkem rychlou návratnost. K výrobě vlastního piva se vrací menší města, hospody i restaurace.

„Když se tomu člověk věnuje a opravdu si ty zákazníky získá tak ta návratnost tam si myslím je,“ potvrzuje sládek Jan Pelcl.

„Každý hospodský dostane k tomu pivu výčep, sklenice všechno my si to tu musíme obstarat všechno sami. Ale vyplatí se to my to děláme rádi,“ dodává provozní restaurace Petr Šmídek.

K tradiční výrobě vlastního piva se kromě restaurací a hospod ve velkém vrací i menší města, kde v minulosti pivovarnictví mělo svou tradici.

„My jsme navázali na tu tradici pivovarnictví jelikož tady u nás v Blatné se pivo vařilo až do roku 1978,“ zmiňuje sládek Martin Fried.

To že jsou Jižní Čechy krajem pivařů z pohledu množství minipivovarů v Jižních Čechách úplně neplatí.

„Jihočeský kraj zatím trošku zaspává je tady odhadem 10 minipivovarů což je zatím docela málo, klidně by jich mohlo být víc,“ vysvětluje sládek Jan Pelcl.

Nejvíce minipivovarů je v současné době na severní moravě v severních a ve středních Čechách.

shutterstock_118644643
Ilustrační snímek. Foto: www.topmagazine.cz

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3