Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Na jihu Čech v létě roste spotřeba vody, na Lipně čtyřnásobně

České Budějovice (ČTK) – Zákazníci Jihočeského vodárenského svazu (JVS) odebrali za květen a červen oproti průměru o 200.000 metrů krychlových vody více. Odběr činil 3,02 milionu metrů krychlových, meziročně narostl o 206.000 metrů krychlových. Proti zimě čtyřnásobně vyšší je měsíční spotřeba vody v Lipně nad Vltavou. ČTK to řekli zástupci JVS a společnosti ČEVAK.

Spotřeba pitné vody s vedry stoupá i kvůli zalévání zahrad a napouštění bazénů. „Obce a města napojená na jihočeskou vodárenskou soustavu nemají s dodávkami vody žádný problém a úřady nemusí vyhlašovat omezení. Potvrzuje se, že soustava je pilířem jihočeského vodárenství. Má dostatek vody a její kapacita má stále velkou rezervu,“ řekl provozní náměstek JVS František Rytíř.

Až čtyřnásobně nyní vzrostl odběr vody v rekreační oblasti kolem nádrže Lipno. Úpravna vody ve Vyšším Brodě a vodní zdroje v Lipně nad Vltavou a Frymburku nyní pracují podle Jitky Kramářové z ČEVAK na plný výkon.

„Zatímco v zimě činí minimální měsíční spotřeba obce Lipno nad Vltavou něco kolem 5000 metrů krychlových, zvýší se její hodnota v létě až čtyřnásobně na 20.000 metrů krychlových měsíčně,“ řekl technický ředitel společnosti ČEVAK Jiří Lipold. Firma má ale podle něj situaci pod kontrolou.

Jihočeská vodárenská soustava měří 550 kilometrů, vodu z ní pije a používá přibližně 400.000 Jihočechů. JVS vlastní obce a města. S nimi má svaz smlouvy, že zajistí dodávky pitné vody v objemu téměř 35 milionů metrů krychlových. Reálná potřeba je 23 milionů metrů krychlových, přímo ze soustavy se odebírá jen 15,5 milionu. Rezerva je více než dvojnásobná.

V srpnu se k JVS připojí Čimelice a Rakovice na Písecku přes nový dálkový vodárenský řad dlouhý víc než osm kilometrů. „Stavba za 35,2 milionu korun, jejíž součástí je i nový vodojem, vyřeší dlouhodobé problémy obou obcí s pitnou vodou,“ řekl Rytíř.

JVS sdružuje 263 obcí a měst. Největším odběratelem byly loni České Budějovice se 4,9 milionu metrů krychlových vody. JVS vznikl v roce 1993, s produkcí kolem 16 milionů metrů krychlových je největším producentem a distributorem pitné vody v kraji. Jeho základem je vodárenská nádrž Římov, úpravna vody Plav, čerpací stanice a vodojemy. V lednu zvedl JVS cenu vody, kterou předává do distribuce, o korunu na 15,94 Kč za metr krychlový. Má 70 zaměstnanců.

Ilustrační snímek. Foto: cenyenergie.cz

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3