Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Na jihu Čech platí kalamita, řada silnic a tratí je zavřená

České Budějovice (ČTK) – Na silnicích v Jihočeském kraji je vyhlášen kalamitní stav. Na Prachaticku, Českokrumlovsku a jihu Českobudějovicka je neprůjezdná řada silnic kvůli popadaným stromům a sněhu na vozovce, na některých železničních tratích kvůli popadaným stromům nejezdí osobní vlaky. Několik set domácností v jižních Čechách je bez proudu. Hasiči od půlnoci zasahovali na 120 místech. ČTK to řekli mluvčí policie, Českých drah (ČD), energetické společnosti E.ON a hasičů.

Policie některé komunikace zcela uzavřela, například silnici z Českého Krumlova do Černé v Pošumaví. Policisté i hasiči jsou na místě. ČTK to řekl mluvčí jihočeské policie Milan Bajcura. Sněžit má podle něj do šesti hodin, pak bude sníh tát. „Museli jsme zastavit provoz, protože je to neprůjezdné kvůli popadaným stromům a vyšší vrstvě sněhu, která leží na komunikacích,“ řekl Bajcura.

Kromě silnice z Českého Krumlova do Černé v Pošumaví jsou uzavřeny také silnice mezi Prachaticemi a Vitějovicemi, Dolním Dvořištěm a Lipnem, Frymburkem a Větřní, Frymburkem a Černou v Pošumaví.

Pro kamiony je zavřená silnice II/163 Frymburk – Dolní Dvořiště, II/162 Větřní – Světlík. „Největší problémy jsou na Českokrumlovsku a Prachaticku a okolo Českých Budějovic mám nahlášené popadané stromy v úseku Mokré – Třebín – Dubné a Střížov – Komařice. Zavřená byla silnice Vimperk – Strážný, ta se už otevřela,“ řekla ČTK dispečerka Správy a údržby silnic (SÚS) Jihočeského kraje Jiřina Marková. SÚS má na Prachaticku v terénu deset sypačů a tři traktory, na Českokrumlovsku šest sypačů, ale dva uvízly kvůli tomu, že kamiony zablokovaly silnici.

Stromy spadly i na některé šumavské železniční tratě určené pro osobní přepravu. „Nejezdí se Rybník – Lipno, Vimperk – Bohumilice, Prachatice – Husinec a Volary – Zbytiny,“ řekl ČTK mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Tesař. Podle mluvčího ČD Radka Joklíka by se na nich měl provoz obnovit do 9:00. „Autobusovou dopravu se bohužel nepodařilo zajistit vzhledem k tomu, že jsou nesjízdné silnice,“ řekl Joklík.

Několik set domácností v jižních Čechách je bez proudu, problémy má E.ON podle mluvčího Vladimíra Váchy na Prachaticku a Českokrumlovsku. Nejhorší situace je v okolí lipenské přehrady, kde je několik poruch směrem na Větřní, v okolí Frymburku, Vyššího Brodu. Další poruchy jsou na Prachaticku. „Několik set domácností je bez dodávek elektřiny, příčinou jsou hlavně pády stromů a větví po napadání těžkého mokrého sněhu do našich linek. Odstranění záleží na počasí, pracujeme na tom, ale pokud nepřestane sněžit, tak budou poruchy pokračovat,“ řekl ČTK Vácha.

Jihočeští hasiči odstraňovali od půlnoci do 7:00 stromy spadlé kvůli těžkému sněhu. Vyjeli zatím ke 120 vícečetným událostem. „To znamená, že u jedné události odklízejí více stromů. Nemáme hlášené žádné zraněné osoby či pády stromů na domy. Nejvíc zasaženo je Volarsko na Prachaticku a Českokrumlovsko,“ řekla ČTK mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

V kraji platí do sobotního poledne výstraha meteorologů před vydatným deštěm. V noci na pátek byly silné srážky především na Šumavě a v podhůří Šumavy. „Nejvíce pršelo na Churáňově, 21 milimetrů, a v Křemži 22 milimetrů. Ve vyšších polohách bude asi hodně sněhu,“ řekl ČTK Jaroslav Hintermüller z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. V pátek bude přes den zataženo a déšť se sněhem. Sněžit bude jenom v polohách nad 800 metrů. „V nižších polohách s deštěm, teploty čtyři až sedm stupňů,“ řekl Hintermüller.

Ilustrační snímek. Foto: info.cz

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3