Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Na jihu Čech je velký zájem o průkazy pro prezidentské volby

České Budějovice 9. ledna (ČTK) – Zhruba dvojnásobný zájem o voličské průkazy ve srovnání s loňskými sněmovními volbami je v některých jihočeských městech. Radnice je vydávají do 10. ledna do 16:00. Vyplývá to z ankety ČTK.

V Českých Budějovicích si o průkaz zažádalo k dnešnímu odpoledni téměř 1000 lidí. „Při předchozích prezidentských volbách před pěti lety jsme pro první kolo vydali přibližně 650 průkazů,“ řekla ČTK mluvčí magistrátu Jitka Welzlová. Dodala, že statistika patrně ještě vzroste, protože nelze vyloučit, že žadatelé si pro průkaz přijdou i ve středu.

Velký je zájem podle mluvčí českokrumlovské radnice Petry Nestávalové. K dnešnímu dni vydal tamní odbor vnitřních věcí 280 voličských průkazů. „Zájem je určitě enormní, je toho víc, než když byly volby do Poslanecké sněmovny, to jsem vydala asi 140 voličských průkazů, tedy o polovinu méně. A dost lidí si nechává vystavovat voličské průkazy z toho důvodu, že budou hlasovat na zastupitelských úřadech v cizině. Není to jenom, že by byli zrovna o víkendu tady na lyžích na dovolené nebo studenti, kterým se to posílá do Prahy, ale i lidé, kteří pracovně vyjíždějí do ciziny, bude jich tam poměrně dost,“ řekla ČTK Blanka Fenigbauerová z českokrumlovského odboru vnitřních věcí.

O voličský průkaz si mohou žádat lidé, kteří budou chtít koncem týdne volit prezidenta a budou mimo svou domovskou obec. S průkazem mohou hlasovat v kterékoli ze zhruba 15.000 volebních místností v ČR i v zahraničí. Voličský průkaz hlasující odevzdává volební komisi, což zabrání možnosti dvojího hlasování. Lidé starší 18 let jsou vedeni ve voličských seznamech podle místa bydliště.

O polovinu více voličských průkazů než při loňských sněmovních volbách a při posledních prezidentských volbách vydali ve Strakonicích. K dnešku to bylo asi 450 voličských průkazů. „Je to tak jednou takový nárůst. Zítra je poslední možnost do 16 hodin si nechat vydat voličský průkaz, pak je pro první kolo voleb stop stav,“ řekla ČTK mluvčí města Markéta Bučoková.

Na radnici ve Vimperku vydali k dnešnímu dni 131 voličských průkazů. Při loňských volbách do Sněmovny vydal úřad 90 průkazů. „Řekla bych, že jich je zatím de facto méně ve srovnání s Poslaneckou sněmovnou, protože ve většině případů to chtějí (lidé) na dvě kola, a to máte pro jednoho člověka dva voličské lístky. Tak 20 lidí na jedno kolo, ostatní chtějí na první i na druhé kolo, takže musíte vydat dva voličské průkazy,“ řekla dnes ČTK vedoucí vimperského odboru vnitřních věcí Jana Schererová.

vkc rek jpt

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3