České Budějovice 8. dubna (ČTK) – Každoročně se v létě v Jihočeském kraji koná přibližně 260 pobytových táborů pro děti. Je to nejvíce ze všech regionů v republice. Jde o akce pro minimálně 30 dětí na dobu ne kratší než pět dní. ČTK to řekla ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých z českobudějovické hygienické stanice Marie Nosková. Podle ní je situace na trhu s dětskými pobytovými tábory v Jihočeském kraji dlouhodobě stabilizovaná a klientela se nijak výrazně nemění.
„Když to řeknu zjednodušeně, tak na tábory jezdí vlastně stále stejné děti, z nichž se pak stanou většinou vedoucí. Skupina, kterou tato činnost zajímá, se nijak výrazně nemění,“ uvedla. Dodala, že to dokládá i statistika. Počet pobytových táborů se už několik let mění nepatrně a pohybuje se v rozmezí od 240 do 260 akcí. Stejně tak zůstává přibližně stejný počet dětí na těchto akcích. „Bývá to zhruba 36.000 až 37.000 účastníků,“ uvedla.
Provozovatelé letních pobytových táborů musí o akci předem informovat krajskou hygienickou stanici. Tábory, které mají své studny nebo vrty, dokládají i aktuální rozbory vody. Podklady musí na hygienickou stanici dodat měsíc před začátkem akce. „Většinou to všichni dělají na poslední chvíli, takže momentálně nemáme žádnou informaci o tom, co se kde v létě bude dít,“ řekla Nosková.
Dodala, že vzhledem k letitým zkušenostem provozovatelé málokdy v něčem chybují. Svědčí o tom statistika kontrol, které hygienici každoročně dělají. „Musíme prověřit minimálně 30 procent z celkového počtu táborů. Ale kontrolujeme jich víc, loni to byla přibližně stovka a těch nedostatků jsme objevili pár, jednalo se o drobné závady,“ řekla.
Uvedla, že každý rok zaregistruje i stížnosti od některých rodičů. Podle ní však jde jen o to, že očekávali větší komfort. „Rodičům třeba vadí, že chatky nejsou moderní, nebo že v táboře je pouze suchý záchod,“ dodala.
rek hj