Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Na Černou věž v Budějovicích se vrátila stokilová moucha

České Budějovice (ČTK) – Na Černou věž v Českých Budějovicích se v úterý 13. června po šesti letech vrátila obří socha mouchy. Téměř stokilogramová třímetrová moucha, kterou vytvořil Michal Trpák, vévodí výstavě Umění ve městě. Její desátý ročník začne 15. června, ulice Českých Budějovic, Hluboké nad Vltavou a Veselí nad Lužnicí zaplní přes 20 soch od 13 autorů. ČTK to v úterý řekl sochař Michal Trpák.

Mouchu k věži, která je vysoká 71,9 metru a vede na ni 225 schodů, přivezlo nákladní auto. Přihlížely desítky lidí včetně malého Trpákova syna Tima, který si přál mít ji doma. „Je nějaká zaprášená,“ vtipkoval horolezec Bohdan Havrda, když ji navazoval na lana. K věži ze 16. století ji kotvil i v roce 2011, kdy se na ní objevila poprvé. Nyní jde o nový odlitek.

„Je to asi stejné, jen tahle má kovovou konstrukci a tamta byla na dřevěných trámech. Je třeba mít dostatečně vysoko vratný bod, s tím jsme minule bojovali, že se lano protáhlo a moucha nešla moc výš, ale to jsme letos pořešili,“ řekl ČTK Havrda, který pak, visící z ochozu věže v 45merové výšce, bavil ostatní: „Po té mouše leze moucha!“

Trpáka v roce 2011 inspirovaly jednak verše Adolfa Heyduka Co je štěstí? Muška jenom zlatá, jednak ho fascinuje hmyz. Pro její návrat připravil nový odlitek: původní moucha, jež se dostala i do zámeckých zahrad v Kroměříži, na holešovický pivovar i na úřad v Trutnově, je polámaná.

„S odlitkem jsem spokojený. Je pěkný, dokonce líp provedený, vevnitř má i konstrukci z nerezových tyčí, moucha je opravdu fortelná. Když se bavím s lidmi, a nejen já, pořád si mouchu hodně pamatovali, přestože je to už šest let. Tak jsme se rozhodli, že k výročí deseti let výstavy Umění ve městě ji na věž vrátíme,“ řekl ČTK Trpák.

Zvenčí ji kotvili dva horolezci, sochař zevnitř. Poradil si i s tím, že mu kamarád donesl nevhodnou vrtačku. „Seshora se spustí horolezec, který bude zvenku prostrkovat závitové tyče a ocelová lanka. My ji budeme kotvit dovnitř věže. Minule to šlo hladce,“ popsal Trpák montáž.

Moucha visí zhruba ve 22 metrech. Z míst, kde jsou zvony Budvar a Marta, ji pomáhal usadit správce věže Jan Vančura. Před montáží první mouchy v roce 2011 se s Trpákem poradili, sochař potom oslovil horolezce. „Pro mě jako provozovatele je nejlepší, když na věži nic nevisí. Ale moucha je zajímavá,“ řekl ČTK Vančura.

Trpák, zakladatel výstavy Umění ve městě, dosud vytvořil tři mouchy. Kromě té z Černé věže skončila jedna na zubařské ordinaci naproti českobudějovickému Malému jezu, druhá je na hotelu v Praze. Letos má na náměstí Přemysla Otakara II. i obří figury Člověče nezlob se, do nichž si lze sednout a hru si zahrát, instalovaly se dnes. Ve slepém rameni Malše se objeví žralok sochaře Michala Gabriela. Výstava potrvá do 30. září.

Archivní snímek. Foto: wrapuch.net

 

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3