Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Na budějovickém náměstí přibudou nové zákazové značky

České Budějovice – V krajském městě budou zmatky kolem parkování na náměstí Přemysla Otakara II. řešit značkami zákazu zastavení v každém jeho rohu.

Při vjezdu do historického centra Českých Budějovic projedete kolem značky, která označuje centrum jako zónu zákazu zastavení. Ve všech případech je ale těsně před nebo za přechodem pro chodce.

Pokud tedy dáváte pozor na přecházející nebo mnohdy i přejíždějící cyklisty, snadno dopravní značku přehlídnete. Pak už nemáte šanci zjistit, že v celém centru platí zákaz zastavení a mnohdy i nevědomky se stane, že ho porušíte. Tento problém se týká hlavně turistů a lidí, kteří nejezdí do centra Českých Budějovic pravidelně.

„Během 14 dnů v listopadu jsme rozdali 507 blokových pokut a stejný počet napomenutí. V prosinci, kdy jsme se na centrum zaměřili a posílili počet strážníků, se počet výrazně snížil,“ říká mluvčí městské policie David Štýfal.

Město si tento problém uvědomuje a rozhodlo se řešit ho osazením klasických červenomodrých značek zákaz zastavení v každém rohu náměstí.

Výjimkou jsou pouze místa na vnitřní straně náměstí, kde máte možnost zakoupit si parkovací lístek v automatu nebo přes chytrou aplikaci Sejf. Mnohým lidem se ale počet parkovacích míst nezdá nedostačující.

„Nevidím důvod zvyšovat počet parkovacích míst na náměstí. Vzhledem k tomu, že kousek od náměstí je postaven parkovací dům, ve kterém je denně volných sto parkovacích míst, bylo by to zbytečné. My bychom naopak nejraději dostali provoz z náměstí pryč úplně,“ vysvětluje náměstek primátora František Konečný.

Jedním z důvodů je to, že i za současného provozu je pro chodce v pěší zóně přejít náměstí téměř nadlidský úkol.

Mnohem zásadnější problém řeší ale místní podnikatelé se zásobováním a lidé, kteří bydlí přímo na náměstí. Těm totiž už dlouhodobě plošný zákaz zastavení nevyhovuje. Nemohou totiž zastavit před vlastním domem a vše musí nosit k autu na své rezidenční místo, které je vzdálené i několik set metrů.

„Snažíme se dát dohromady elektronický systém, kde by prostřednictvím chytrého telefonu mohli tito lidé zastavit. Byť by platili progresivní sazbu u zásobování, neporušovali by zákon,“ dodává náměstek Konečný.

Každopádně nové značky se na náměstí objeví už během dvou týdnů. Zatím budou jen potvrzením současné úpravy s tím, že se ještě během ledna uskuteční jednání s místními obyvateli domů a podnikateli.

Náměstí. Ilustrační snímek. Foto: TV Jéčko

 

 

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3