Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Myslel jsem, že jsou to gangsteři, řekl narkoman o vraždě policisty

České Budějovice – Krajský soud v Českých Budějovicích začal v pondělí 12. června projednávat loňskou prosincovou vraždu policisty ve Velicích na Českobudějovicku. Obžalovaným je 18letý narkoman Lukáš Hajný. Co k tragické události v první den hlavního líčení vypověděl?

Já jsem to fakt udělat nechtěl, mrzí mě to. Nepřemýšlel jsem, já se omlouvám. Už mě nic nenapadá. Těmito slovy zahájil Lukáš Hajný svou úvodní řeč, při které se měl vyjádřit k obžalobě, která ho viní z vraždy a pokusu o vraždu dvou policistů z obvodního oddělení v Hluboké nad Vltavou. 

Napadení policisté zasahovali 18. prosince loňského roku při incidentu v rodinném domě ve Velicích, ve kterém obžalovaný po dvou až třech probdělých nocích po užití pervitinu a marihuany nemohl najít peněženku a obvinil z její ztráty svého otčíma, kterého pak napadl koštětem. Když dorazili na místo policisté, oba zákeřně pobodal nožem. Jeden z policistů po dvou dnech v nemocnici podlehl těžkým zraněním, druhý se dosud léčí. 

Policista Jaroslav H., který útok přežil, u soudu řekl, že Hajný si musel být vědom, že jde o policii. „Ozvalo se: už jdou. Řekl nám: Pánové, nechám toho, najednou ale koště namířil proti nám, udělal několikrát výpad. Připravili jsme si teleskopické obušky, protože zaútočil na kolegu, určitě viděl, že jsme je vyndali,“ řekl policista s tím, že poté, co ho Hajný bodl nožem, si pamatuje, že mladík udělal škleb. „Padl jsem na kolena, na záda a začal jsem křičet o pomoc,“ cituje ČTK z výpovědi policisty.

Zahájení hlavního líčení provázejí mimořádná bezpečnostní opatření.

Obžalovaného dopravila k soudu početná skupina příslušníků vězeňské služby v kuklách a se samopaly. Natáčení v soudní síni předsedkyně senátu nepovolila.

„Začal jsem šílet, oni tam na mě měli obušky, oni mi něco říkali, ani jsem nepoznal, že je to policie. Bodl jsem je nechtěně, nechtěl jsem to udělat. Myslel jsem, že jsou to nějací gangsteři. Myslel jsem, že policie má mít modré košile, ale oni byli v černém,“ popisoval incident obžalovaný Lukáš Hajný.

Na osobnosti obžalovaného i jeho intelektových schopnostech se výrazně podepsalo nadměrné užívání pervitinu, se kterým Hajný začal experimentovat už na základní škole.

„Umím ovládat lidi, zvířata i věci silou své mysli. Když jsem si dal pervitin, považoval jsem se za faraona. A ti teroristi si chtěli rozdělit mojí moc, protože já jsem paralela, která spojuje svět,“ tvrdil Hajný.

Soud bude pokračovat do středy. Pak senát hlavní líčení s největší pravděpodobností odročí, protože se omluvila jedna ze soudních znalkyň. Obžalovanému hrozí 15 až 20 let vězení, případně výjimečný trest.

Lukáš Hajný u soudu. Foto: TV Jéčko

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3