Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Mrazivé počasí vyhání lidi bez domova z ulic do azylových domů

České Budějovice – Teploty nejen v noci, ale i přes den už padají pod nulu a Dům svatého Pavla v Riegrově ulici se tak začíná plnit lidmi bez domova. Ženy i muži se mohou přes den bezplatně ohřát v nízkoprahovém denním centru.

„Centrum je otevřené ráno od osmi hodin. Lidi si tady mohou osprchovat, ohřát si jídlo, mohou využít pračku i šatník, kde dostáváme věci od dárců a následně je dáváme potřebným. Mohou si promluvit i se sociálním pracovníkem,“ vysvětluje vedoucí Petra Vohlídalová.

Čím mrazivější jsou noci, tím častěji mají lidé bez domova zájem i o přespání. Místo v noclehárně nabízejí v Domě svatého Pavla pouze mužům, ženy se musí obrátit na jiná zařízení, třeba na azylový dům v Žerotínově ulici.

Příjem do noclehárny je od půl šesté do půl osmé večer a pánové tady mohou přečkat noc v teple a na lůžku od osmi hodin večer až do rána.

V noclehárně zbývá v těchto dnech kolem pěti volných lůžek. Někteří klienti totiž využívají služeb azylového domu, kde mohou pobývat dlouhodobě 24 hodin denně. Za jednu noc v noclehárně zaplatí padesát korun, v azylovém domě je to kolem stovky.

V azylovém době žije dlouhodobě i Miloslav Rybák. „Jsem tady už skoro rok a opravdu jsem tady spokojený. Myslím, že ty služby jsou tady velmi dobré,“ pochvaluje si.

Azylový dům nabízí celkem 25 lůžek, v těchto dnech zbývá volné pouze jedno. V Domě svatého Pavla chystají pro lidi bez domova i Vánoce. Ve středu 21. prosince si tady pochutnají na rybí polévce, chybět nebude ani smažený kapr.

Ilustrační snímek. Foto: stalo-se.cz

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3