Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Modernizace nemocnic, dostavba D3 nebo mobilní hospice. Koalice představila priority

Jižní Čechy – Zachování bezplatné zdravotnické péče a další modernizace jihočeských nemocnic, dostavba dálnice D3 a obchvatu Budějovic, podpora mobilních hospiců nebo rozvoj šumavských obcí.

To jsou některé z hlavních priorit nové krajské koalice sociálních demokratů, hnutí ANO a Jihočechů 2012. Zástupci všech tří stran ve středu večer slavnostně podepsali smlouvu o vzájemné spolupráci a udělali tím pomyslnou tečku za téměř čtyřtýdenním povolebním vyjednáváním. Jaké z jejich pohledu bylo?

„Musím říci, že se tato koalice se podle mého nerodila úplně v klidu. Byla tam i bouřlivá období, která jsme si vyříkali nebo ještě vyříkáme,“ hodnotila jednání Radka Maxová, krajská předsedkyně hnutí ANO.

„Já chci zpětně ocenit korektní vedení povolebních vyjednávání,“ prohlásil hejtman Jiří Zimola z ČSSD.

„Věřím, že spolupráce v koalici bude trvalá a vydrží celé čtyři roky,“ dodal Pavel Hroch, předseda strany Jihočeši 2012

Hejtmanem pro následující čtyři roky zůstane Jiří Zimola z ČSSD. Sociální demokraté zároveň udrželi resort zdravotnictví, který považují za klíčový. Právě pod jejich vedením totiž jihočeské nemocnice dosáhly špičkové kvality.

„Ve zdravotnictví a systému nemocnic nebude v následujících letech diskurs. Neuvažujeme o žádném rušení nemocnic, naopak chceme investovat do jejich dalšího rozvoje. Stejně tak chceme zvýšit platy lékařům i zdravotním sestrám. Chceme být stále na špici v republikovém srovnání,“ poznamenal hejtman Zimola.

Hnutí ANO bude mít na starosti sociální věci a dopravu. Náměstkyně pro sociální oblast Lucie Kozlová chce podporovat rozvoj hospiců, poradenských center, seniorských klubů. Mimo to chce zavést takzvané rodinné pasy, které se osvědčily na Vysočině a v Jihomoravském kraji. Za resort dopravy budou zodpovídat radní Jan Kubík a František Konečný. Zaměří se na opravy silnic druhé a třetí třídy, dostavbu dálnice i vybudování obchvatů měst.

„Této problematice velmi dobře rozumí, jsou zakouslí do problému, nejsou líní a budou jezdit na ředitelství silnic i dálnic a na ministerstvo dopravy. Budou fakticky pomáhat starostům, radit jim, popřípadě jim může kraj pomoci s projekty. Tam je naše parketa díky znalosti problému,“ vysvětlila předsedkyně Maxová.

Barvy Jihočechů 2012 bude hájit v radě jejich předseda Pavel Hroch. Jako radní pro venkov a zemědělství chce udržet současný stav životního prostředí v jižních Čechách a věnovat se rozvoji Šumavy a šumavských obcí. V čem spatřuje největší problémy?

„Máme stále jednu velkou hrozbu, a tou je úložiště jaderného odpadu. Všichni jsme se shodli na tom,  že odmítáme, aby na území kraje bylo toto úložiště. Pak máme i velké dluhy z minulosti, podívejme se do Mydlovar nebo do Milevska, kde přetrvávají nebezpečné odpady,“ zmínil předseda Hroch.

Větší pravomoci budou mít v novém zastupitelstvu i členové opozice. Kromě tradičního postu předsedy kontrolního výboru budou mít i předsedu výboru pro podporu hospodářského vývoje.

20161102_192446
Podpis koaliční smlouvy. Foto: TV Jéčko

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3