Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Mladí křesťané z Gmündu a Č. Velenic vyrazí na křížovou cestu

České Velenice (Jindřichohradecko) 15. března (ČTK) – Mladí křesťané z rakouského Gmündu a Českých Velenic se 16. března vydají na společnou přeshraniční křížovou cestu. Bude mít pět zastavení, například v místě bývalého zajateckého tábora. Akcí si lidé připomenou postní období, které nyní křesťané před Velikonocemi prožívají. Zúčastní se jí asi 60 křesťanů. ČTK to dnes řekl farář Tomáš Vyhnálek.

Průvod bude osvětlen pochodněmi, účastníci se sejdou v 18:30 u kostela v Gmündu. Křížovou cestu půjdou mladí lidé z obou států poněkolikáté. „Jako křesťané teď prožíváme postní dobu a k té patří právě i charakteristická modlitba křížové cesty. Jsme tu přímo na hranici, České Velenice a Gmünd jsou skoro jedno město rozdělené hranicí, snažíme se různé akce pořádat společně, jedna z nich je křížová cesta pro mládež,“ řekl Vyhnálek.

U kostela se sejde mládež z rakouského Gmündu, Schremsu a okolí, mládež z Českých Velenic, Suchdolu nad Lužnicí a Dvorů nad Lužnicí. Materiály k modlitbám jsou v češtině i němčině, jde se do Českých Velenic.

Obvyklá křížová cesta má 14 zastavení, tato mládežnická jich bude mít pět. Mladí křesťané si ji sami připravují. Na zastaveních se probírají témata jim blízká, jako odpuštění nebo pomlouvání kamarádů.

„Je k tomu i symbol, letos si vezmou kamínek jako symbol, že každý s sebou nese problémy, co ho zatěžují. Na konci křížové cesty se ty kamínky společně nechají v kostele jako osvobození,“ řekl Vyhnálek.

Zastavení společné křížové cesty budou například v Gmündu, kde byl za první světové války tábor válečných zajatců, další pak na mostě, kde je hranice mezi Českou republikou a Rakouskem. „Na mostě bude téma hledat k sobě cestu,“ řekl Vyhnálek.

Účast odhaduje na 60 lidí. Většina přijde z Rakouska, z Velenic, Suchdola a Dvorů se k symbolické křížové cestě připojí asi 14 mladých lidí.

Václav Koblenc kš

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3