Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Mimořádný zásah. Hasiči v Týně evakuovali kvůli požáru děti ze školky

Temelín – Je krátce před desátou dopoledne, když se na chodbě druhého podlaží školky objevuje hustý dým. Během pěti minut od nahlášení přijíždějí na místo hasiči. Učitelkám se zatím daří evakuovat naprostou většinu dětí, i přes kouř.  Ty poslední ale už vynáší hasiči ve speciálních maskách. Jeden chlapec přesto zůstává ve třetím podlaží. Dostane se za ním vedoucí učitelka, ale poté je plameny odříznou. Tak vypadal začátek mimořádně náročného cvičení, které uspořádali hasiči a záchranáři v Týně nad Vltavou. 

Je to jeden z nejsložitějších, a kvůli dětem i psychicky nejnáročnějších zásahů, kdy klíčová je rychlost, koordinace a výcvik,“ říká mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů s tím, že je to zároveň případ, kdy hasiči potřebují maximální součinnost lidí, které zachraňují. „Naštěstí děti byly v tomto případě vzorné,“ dodala mluvčí.

Uvězněná dvojici je relativně vysoko nad zemí a proto se ji hasiči rozhodují evakuovat speciální vysokozdvižnou plošinou. Jednou z nejvyšších v kraji disponují jejich podnikoví kolegové z Temelína. Ti na místo přijíždí jen chvíli po vltavotýnských profesionálech a okamžitě se dávají do práce.

K dispozici máme jak špičkovou techniku, tak perfektně vyškolené specialisty. A dohoda s Hasičským záchranným sborem říká, že právě v takových případech zasahujeme či pomáháme i v našem širším okolí. Je to oboustranně výhodné,“ vysvětluje za ČEZ ředitel Útvaru bezpečnost Roman Havlín.

Během tří minut je „uvězněná“ dvojice na zemi a další specialisté je ošetřují. Pro oba šlo ale o silný zážitek. „I když jsem věděla, že se nic neděje, tak ta vnitřní úzkost tam byla. V reálu to bylo pár minut, ale když jsme tam stáli, přišlo mě to strašně dlouho,“ přibližuje vedoucí učitelka Jana Vandová.

Hodně netradiční zkušenost si odnesl i hlavní figurant a následně hrdina třídy – šestiletý Vojtěch Hladeček. „Nebál jsem se, ale teď už vím, co mám dělat. Bylo to dobrý,“ konstatoval statečně během fingovaného ošetřování.

V případě cvičení zásahu a evakuace mateřské školy šlo především o součinnostní cvičení profesionálních a temelínských hasičů s dalšími složkami Integrovaného záchranného systému.

„Ověřili si pomocí něj dojezdové časy, funkčnost techniky i postupů. Zároveň ale poskytují i řadu preventivních programů určených právě pro děti mateřských a základních škol. Ty zahrnují mimo jiné i evakuaci ohrožených prostor,“ doplnil Petr Šuleř z Útvaru komunikace Jaderné elektrárny Temelín.

Cvičení v Týně nad Vltavou. 3x Foto: Petr Šuleř

take-k-likvidaci-fiktivniho-pozaru-pouzili-hasici-plosinu z-tretiho-patra-budovy-evakuovali-hasici-deti-pomoci-specialni-plosiny

 

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3