Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Mezi mladými lidmi na jihu Čech klesá počet dárců krve

Jižní Čechy – Dárcovství krve bez nároků na honorář. To je možná jeden z důvodů, proč dárců krve ubývá. Zájem ztrácí především mladí lidé. To trápí jihočeský Klub dárců krve při oblastním spolku Českého červeného kříže.

„Zamýšleli jsme se nad tím poměrně dost dlouho. Oni v podstatě nechodí a nedělají nic. Kromě toho, že sedí na počítači a lajkujou různé zprávy, vzkazy, spamy a kde co. Z domova ale mezi skutečné lidi a přírodu nepřijdou,“ stěžuje si Jiří Mareček, předseda Klubu dárců krve.

Proto, aby se mladí lidé odhodlali krev darovat a zjistili, že se není čeho bát, se organizují různé motivační akce. Jednou z nich je například Majáles. Ti, kteří chtějí krev darovat poprvé, se v těchto dnech mohou podívat přímo transfuzní stanici, kde jim odborníci ukáží, jakým způsobem se odběr provádí.

Každoročně se pořádá i takzvané studentské krvebraní.

„Letos to bude již třetí ročník. Podařilo se nám přihlásit přes 600 prvodárců, to považujeme za jeden z největších úspěchů,“ dodává předseda klubu Mareček.

Nejvíce daruji krev lidé ve středním věku. I přesto že dochází k poklesu počtu dárců, příliv nových dárců na jihu Čech je zatím dostatečný.

„Jsme rádi za každého nového dárce. V loňském roce to bylo 500 nových prvodárců. Významně se na tom podílelo studentské krvebraní, kde bylo kolem tří set nových dárců,“ říká Petr Biedermann, primář Transfúzního oddělení českobudějovické nemocnice.

Registrované dárce vyzve k novému odběru přímo trnasfúzní stanice. Ta totiž nejlépe ví, kdy krev nejvíce potřebuje. Až na výjimky zve obvykle dvakrát do roka.

Z darování krve by měli mít lidé především dobrý pocit. Darovat krev se nedoporučuje, pokud mají lidé velký strach z jehel a omdlévají. Případně pokud prodělali nějaká závažnější onemocnění.

Díky dárcovství máte zároveň i pravidelnou kontrolu, zda jste v pořádku a zdraví. 

Ilustrační snímek. Foto: TV Jéčko

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3