Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Lidi v Mydlovarech dusí sirovodík z odkališť. Na pomoc zatím čekají

Mydlovary -V létě nemohou otevřít okna a vyvětrat a když k nim přijede návštěva, hodně rychle zase mizí pryč. Nejen takové problémy způsobuje lidem z Mydlovar na Českobudějovicku příšerný zápach, který vzniká při rekultivaci tamních odkališť.

Silný a všudypřítomný zápach sirovodíku a vysoká prašnost od nákladních aut. Tyto dva faktory, které provázejí rekultivační práce na odkalištích po úpravách uranových rud MAPE dělají dlouhodobě nesnesitelným život obyvatelům Mydlovar na Českobudějovicku a okolních obcí. Odstraňování této ekologické zátěže je jedním z největších problémů jižních Čech a stát vyjde na miliardy korun. Podle tamních lidí ho ale kompetentní orgán, jímž je státní podnik Diamo, údajně řeší nedostatečně a na poukazované problémy prý reaguje málo pružně.

V některých dnech se podle odhadů lidí z Mydlovar otočí na odkalištích až 200 nákladních aut během 24 hodin.

„Docela často mě bolí hlava a když jedu kolem místa, kde to zavážejí, tak mě pálí oči. Je to opravdu nepříjemné. Nemůžete si doma otevřít okna, protože ten zápach je pak cítit po celém bytě. Nedá se ani sedět venku, je to opravdu neúnosné,“ říká jedna z místních Adéla Tesařová.

Jen za loňský rok navezla nákladní auta do Mydlovar milion čtyři sta tisíc tun rekultivačních hmot. A to nejen z České republiky, ale i z Německa, Rakouska, Itálie a dalších zemí. V odkalištích ale pravděpodobně končí i materiál, který tam nemá co dělat. Mnozí z místních proto mluví spíše o velkoskládkování než o rekultivaci. A právě z toho plynou jejich největší obavy. V obci je totiž zvýšený počet dětí s astmatem a lidé se obávají i dalších případných zdravotních problémů.

„Největší obavy máme o zdraví dětí.Protože zatím nám nikdo nebyl schopen říct, jak dalece má zápach a prašnost vliv na život a podmínky k žití našich lidí a především dětí,“ potvrzuje starosta obce Petr Ciglabauer.

Státní podnik Diamo si je podle svého ředitele Tomáše Rychtaříka vědom toho, že zápach z odkališť je nadměrný a může obtěžovat okolí. Protože se však prý projevuje nepravidelně, je obtížné identifikovat jeho zdroj. Podnik proto nejprve provede různé testy a až pak rozhodne o konkrétním postupu. V první fázi chce upravit pH volné vody v laguně vápnem.

„Jsem si plně vědom zátěže, kterou přináší na území obce sanační a rekultivační práce na odkalištích. Snahou státního podniku Diamo je realizovat tuto činnost s minimálními negativními následky pro okolí,“ uvedl ředitel Rychtařík.

Podnik Diamo přislíbil, že zlikviduje volnou vodu v odkališti do konce září letošního roku. Do budoucna by tím měl být podle něj problém se zápachem vyřešený. Místní lidé ale takovým slibům moc nevěří a sepsali petici, kterou předali i do Senátu a do Poslanecké sněmovny. Třeba senát pověřil řešením situace místně příslušného senátora, jímž je starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa.

„Já jsem se spojil s panem ředitelem Diama Tomášem Rychtaříkem a petici mu přeposlal. On o problému věděl už před peticí, byl ve spojení se starosty z okolí Mydlovar. Diamo uznalo, že ten probůém tam je,“ říká senátor Jirsa.

Je smutnou skutečností, že problémy lidí z Mydlovar a okolí jen tak neskončí. Rekultivace odkališť má totiž skončit někdy kolem roku 2024.

Rekultivace odkališť. 2 x Foto: TV Jéčko

997_7280-mxf-06_58_09_16-still001

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3