Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Lidé a firmy v Jihočeském kraji loni vyprodukovali více odpadu

České Budějovice 7. listopadu (ČTK) – Lidé a firmy v Jihočeském kraji v roce 2015 vyprodukovali více než 220.000 tun komunálního odpadu, což je o šest procent více než v roce 2014. Přibývá i tříděného odpadu. ČTK to řekl Michal Kolísek z Českého statistického ústavu v Českých Budějovicích.

V přepočtu na jednoho obyvatele kraje připadalo 346 kilogramů odpadu. „Jedná se o druhé nejvyšší množství v mezikrajském srovnání. Oproti roku 2014 připadalo na jednoho Jihočecha o 21 kilogramů odpadu více, což je třetí nejvyšší nárůst množství odpadu na jednoho obyvatele mezi kraji,“ uvedl Kolísek.

Množství komunálního odpadu se zvyšuje každý rok. Oproti roku 2009 je to již o více než 40.000 tun. Odpad z Jihočeského kraje představoval asi 6,6 procenta celostátní produkce komunálního odpadu.

Tříděný odpad tvořil v jižních Čechách 14,3 procenta komunálního odpadu, což bylo mírně pod celostátním průměrem. Meziročně se množství tříděného odpadu zvýšilo o 3321 tun. V přepočtu na jednoho obyvatele kraje připadalo 49,5 kilogramu vytříděného komunálního odpadu. „Více odpadu na osobu vytřídili pouze ve Zlínském kraji, Kraji Vysočina a hlavním městě Praze,“ uvedl Kolísek.

Podle nejnovějších dat připadalo v Evropské unii za rok 2014 na jednoho obyvatele 474 kilogramů komunálního odpadu, což je o 164 kilogramů víc než v Česku. Nejméně odpadu na obyvatele podle Kolíska vyprodukovali Rumuni (249 kilogramů), Poláci (272 kilogramů) a třetí příčku zaujímali Češi (310 kilogramů). Naopak nejvíce odpadu v průměru vyprodukoval obyvatel Dánska (758 kilogramů), následován obyvatelem Německa (618 kilogramů) a Kypru (617 kilogramu). Podle tohoto porovnání vyprodukoval v roce 2014 jeden obyvatel Jihočeského kraje v průměru stejné množství odpadu jako obyvatel Lotyšska, zhruba 325 kilogramů.

V České republice bylo v roce 2015 vyprodukováno zhruba 3,337.300 tun komunálního odpadu. V přepočtu na jednoho obyvatele činila v roce 2015 produkce komunálního odpadu 317 kilogramu, což bylo proti předchozímu roku o sedm kilogramů více. V jednotlivých krajích se produkce odpadu na jednoho obyvatele značně lišila. Rozdíl mezi Středočeským krajem, který má nejvyšší produkci odpadu na jednoho obyvatele, a Libereckým, který má naopak nejnižší, činil 108 kilogramů. Meziročně se produkce odpadu na obyvatele nejvíce zvýšila v Plzeňském kraji, o 31 kilogramů. Naopak v Moravskoslezském, Karlovarském, Zlínském a Libereckém kraji množství odpadu meziročně pokleslo.

ppe kš

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3