Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Lhenice získaly 20 milionů korun na odstranění nebezpečných odpadů

Lhenice – Tisíce tun toxických a karcinogenních pesticidů a herbicidů uložených na skládce v areálu bývalého zemědělského družstva ve Lhenicích na Prachaticku by mělo do dvou let zmizet. Město dostalo na likvidaci nebezpečných odpadů dotaci 20 milionů korun od ministerstva životního prostředí. Dalších pět milionů korun získá od ministerstva jako bezúročnou půjčku.

Starostka Marie Kabátová vysvětlila, že městys se snaží s jednou z největších ekologických zátěží se vypořádat už 12 let. Doposud marně. Ačkoliv není majitelem skládky, nikdo jiný se k zodpovědnosti nehlásí. Firma, která odpady na skládku navezla, se totiž několik let po zahájení provozu ocitla v konkurzu, a nechala velkou část nebezpečných chemikálií na volně přístupném prostranství, kde na ně navíc volně působí počasí. „Nebylo vyřešeno, kdo tyto odpady vlastní. To nakonec není vyřešeno dodnes. Došlo k soudním jednáním a dovolání k Nejvyššímu soudu rozhodlo, že odpady nepatří nikomu,“ popsala starostka.

Ministr životního prostředí Richard Brabec při návštěvě Lhenic řekl, že likvidace odpadů bude rozdělena do dvou etap. V první dojde k odstranění až 800 tun nejvíce toxických látek. Druhá se bude týkat méně nebezpečných látek. „Jsou tady karcinogenní a rakovinotvorné látky. Je zázrak, že zatím nedošlo k větší ekologické katastrofě,“ upozornil ministr.

Práce na odstraňování odpady mají započít na jaře příštího roku.

Chemikálie ve Lhenicích. Foto: TV Jéčko

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3