Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Letos má skončit obnova výjimečného díla ve slavonické modlitebně

Slavonice (ČTK) – Ještě letos má skončit obnova jednadvaceti nástěnných obrazů apokalypsy zjevení Janovo v luteránské modlitebně ve Slavonicích na Jindřichohradecku. Dílo pochází z 16. století. Jde o jedno z mála zobrazení celého příběhu apokalypsy v Evropě. Pochází z doby, kdy ve Slavonicích žila silná komunita německých luteránů. ČTK to řekl Vladimír Novotný, jenž se stará o objekt, ve kterém se modlitebna s apokalypsou nachází.

„Co jsem se dozvěděl, existuje kromě této slavonické pouze jedna jediná ve Francii. Toto dílo je unikátní v tom, že zde vidíme zobrazený celý příběh. Jinde se nachází pouze solitérní obrazy,“ uvedl Novotný. Slavonický dům, v němž je modlitebna, pochází z poloviny 16. století. V roce 1585 pak vznikly nástěnné obrazy apokalypsy.

Podoba biblického příběhu o boji mezi dobrem a zlem vydržela bez výraznějšího poškození i přes různé historické etapy. Zobrazení tak zůstalo bez zásahu i v době po Bílé hoře, kdy na území Česka docházelo k silném potlačování reformních myšlenek katolické církve. „A přežilo i éru komunismu,“ uvedl Novotný.

Apokalypsu na stěnách slavonické modlitebny restauruje akademický malíř Tomáš Švéda. Část díla opravil loni, na dalších obrazech pracuje letos. Místnost ve slavonickém domě poblíž centra města může stále fungovat jako modlitebna. Novotný však uvedl, že se tak neděje. „Není o to zájem. Luteránů obecně žije v Česku velmi málo,“ řekl.

Momentálně proto dvakrát denně si mohou zájemci prohlédnout celý historický dům. Novotný návštěvníkům poskytuje výklad k celému objektu a především k zobrazení apokalypsy. „Zajímavé je, že téměř každý se najde v části tohoto příběhu. Někdo se vidí na začátku a někdo zase před koncem, kdy se blíží vítězství dobra nad zlem,“ uvedl Novotný.

Zjevení svatého Jana je poslední knihou Nového zákona. Novotný dodal, že zdaleka ne každý luteránský kostel nebo modlitebna měla zobrazený celý příběh apokalypsy. „Byla to dost drahá záležitost. Ale Slavonice v 16. století bylo celkem bohaté město a pravděpodobně se zde uskutečnila sbírka peněz na zobrazení apokalypsy,“ řekl.

Modlitebna. Foto: .i.slavonice-mesto.cz

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3