Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Leteckou záchranku převezme od zdravotníků armáda

Jižní Čechy – Nepříliš dobré dosavadní fungování a vysoké náklady na provoz. Tak zdůvodňují ministři své rozhodnutí o tom, že leteckou záchranku na jihu Čech nebude od nového roku provozovat Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje. Novým provozovatelem se stane Armáda ČR. Při své čtvrteční návštěvě kraje to oznámil ministr obrany Martin Stropnický.

„To rozhodnutí bylo pro řadu lidí překvapivé. Tady byla letecká záchranná služba po léta nějak nastavena. Na vládě převládl názor, že to nefunguje úplně nejlíp a že náklady na provoz jsou příliš vysoké,“ uvedl ministr.

Armáda nyní provozuje leteckou záchranku v Karlovarském a Plzeňském kraji. Jižní Čechy se tak stanou jejím třetím regionem. Podle ministerstva obrany i generálního štábu jsou vojáci na převzetí letecké záchranky dobře připraveni. Přípravy zahájili už ve druhé polovině března.

„K tomu 1. 1. 2017 stoprocentně budeme připraveni zabezpečovat veškerou pomoc lidem v Jihočeském kraji i v sousedních krajích,“ ujistil náčelník štábu František Malenínský.

Kvůli změně provozovatele se přesune sídlo letecké záchranky z Plané u Českých Budějovic do Bechyně. Důvodem je to, že heliport v Plané údajně nevyhovuje parametrům armádních helikoptér. Ty váží kolem šesti tun, což je dvojnásobek proti současným vrtulníkům zdravotníků.

Proti přesunu se staví jak zdravotníci, tak zástupci kraje. Do modernizace heliportu v Plané totiž investovali miliony korun a teď pro něj nebudou mít využití.

„My jsme samozřejmě dělali vše pro to, abychom létali ze základny v Českých Budějovicích. Pracně jsme ji budovali pět let a investovali do ní 60 milionů korun. Je to nejmodernější hangár letecké záchranky v republice,“ řekl ředitel jihočeské záchranky Marek Slabý.

„Jihočeský kraj vybudoval multifunkční objekt, kde byla i letecká záchranka a pozemní výjezdové místo zdravotnické záchranky. Tento objekt nebude mít po určitou dobu následujících čtyř let využití, a to je z mého pohledu smutné,“ dodal Petr Studenovský z krajského úřadu.

Personál jihočeské letecké záchranky tvoří 9 záchranářů a tři lékaři. Všichni se teď stanou civilními zaměstnanci armády. Pacientů by se podle ministerstva obrany změny provozovatele letecké záchranky neměly nijak dotknout.

Letecká záchranka. Foto: TV Jéčko

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3