Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Lesy ČR odhadují škody po vichřici na jihu na dva miliony korun

České Budějovice (ČTK) – Energetická společnost E.ON vyčíslila škody v jižních Čechách po vichřici z minulého týdne na milion korun. Podle firmy Lesy ČR poškodil vítr na jihu Čech asi 15.000 metrů krychlových dřeva, škodu lesníci odhadují na 1,4 až dva miliony korun. ČTK to řekli mluvčí společností. Kvůli nárazům větru bylo 24. února v regionu několik tisíc domácností bez proudu, na několika tratích Českých drah nejezdily vlaky, hasiči odklidili kolem stovky popadaných stromů.

E.ON zaznamenal 23. a 24. února 40 poruch na linkách vysokého napětí a 114 poruch na linkách nízkého napětí. Škoda dosahuje milionu korun. „V porovnání s Kyrillem nebo s takovými extrémními situacemi zas až tak vysoká není, ale v porovnání s běžným provozem je to škoda relativně vysoká. V případech, ve kterých se to dá, uplatňujeme pojistné události, v ostatních to jde do nákladové položky rozpočtu,“ řekl ČTK Vladimír Vácha, mluvčí společnosti E.ON. Bez elektřiny bylo podle firmy asi 6000 domácností v jižních Čechách a na Pelhřimovsku.

Lesy ČR odhadují škody po vichřici v jižních Čechách na 1,4 až dva miliony korun, v celém Česku na 16 milionů korun. V kraji vítr poškodil mezi 10.000 a 15.000 metrů krychlových dřeva, celostátně činí objem poškozeného dřeva 100.000 metrů krychlových. „Dříví je poškozené různým způsobem, většina bude použitá na lapáky, návnady na kůrovce při prvním letošním rojení, takže pro nás to vlastně ztráta není,“ řekla ČTK mluvčí společnosti Lesy ČR Eva Jouklová.

Lesníci hodnotí silný vítr jako běžnou zimní příhodu. „Nešlo o plošnou kalamitu. V podmáčené půdě se některé stromy vyvrátily, jiné zlomil vítr,“ řekla Jouklová. Dříví, které nepoužijí jako návnadu na kůrovce, odklidí lesníci do měsíce při nahodilé těžbě.

„Nejde o žádné zásadní škody, ale statika stromů může být porušena, a proto doporučujeme, aby se návštěvníci chovali během následujících týdnů v lesích obezřetně,“ řekl ČTK generální ředitel firmy Lesy ČR Daniel Szórád. Na některých místech mohou podle mluvčí ještě padat větve a běžci, kteří poslouchají při sportování mp3 přehrávač, si toho nemusí všimnout.

Ilustrační snímek. Foto: hzscr.cz

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3