Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Lesy ČR chtějí zrušit zákaz vstupu na Boubíně

Vimperk (Prachaticko) 28. listopadu (ČTK) – Lesy České republiky chtějí začátkem prosince zrušit zákaz vstupu do některých částí Boubínského pralesa na Prachaticku. Turisté do lesa nesmí od začátku listopadu kvůli následkům vichřice Herwart. Orkán, který udeřil 29. října, polámal v Boubínském pralese přibližně 11.000 krychlových metrů dřeva. ČTK to řekla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

„Chceme od začátku prosince zpřístupnit čtyři z pět turistických cest. O zrušení zákazu vstupu do těchto lokalit jsme požádali městský úřad Vimperk,“ uvedla. Na páté turistické trase, jejíž součástí je i naučná stezka Boubínský prales, bude zákaz vstupu platit zřejmě do února příštího roku.

Podle Jouklové není ohrožený tradiční silvestrovský výšlap k rozhledně na vrchu Boubín. Poslední den v roce lidé na tuto akci přijíždějí speciálním vlakem vypraveným do nedaleké Kubovy Hutě. Loni tímto spojem dorazilo k Boubínu na 3000 turistů.

Jouklová uvedla, že Lesy ČR zatím stále nevyčíslily škodu, kterou vichřice Herwart způsobila. „Neznáme přesný rozsah kalamity v NPR Boubínský prales, takže vše odhadujeme,“ řekla mluvčí. Z historického hlediska však podle ní nejde o nic výjimečného. „Po vichřici Kyrill v roce 2007 spadlo v celé národní přírodní rezervaci asi 13.500 kubických metrů dřeva. S určitou periodou se větrné události na Boubíně stále opakují,“ řekla.

Herwart zasáhl také šumavský národní park. Podle odhadů tam polámal asi 50.000 krychlových metrů dřeva. „Ale z našeho hlediska byla mnohem ničivější srpnová vichřice,“ řekl ČTK mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák. V srpnu silný vítr na Šumavě zničil asi 130.000 krychlových metrů dřeva. Týkalo se to především okolí Stožce na Prachaticku, kde jsou kvůli tomu stále zavřené některé turistické trasy. „A zákaz vstup do některých míst bude platit i v následujících měsících. To znamená, že nařízení omezí přístup na trasy pro běžkaře,“ uvedl Dvořák.

Marek Bílek kš

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3