Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Lesníci chrání stromky před krádeží olamováním větví i zápachem

Jižní Čechy – Stejně jako každý rok, i letos před Vánocemi čelí lesy útokům zlodějů. Jak s nimi lesníci bojují?

Podle lesníků se oproti předešlým rokům situace zlepšila, ale přesto je ale nutné lesy hlídat. Pro bandy, které dříve jezdily krást stromečky ve velkém, sice už tento kšeft není zřejmě tak výnosný, sem tam se ale někdo rozhodne, že ušetří pár stokorun a stromeček si v lese prostě uřízne. Lesníci proto právě v těchto dnech stromky chrání.

„Je několik způsobů. Jedním z takových nejběžnějších je monitoring. Jednak naši zaměstnanci dávají pozor, jednak zaměstnanci akciové společností, kteří pro nás pracují, sledují pohyb po lese,“ vysvětluje lesní správce Radek Kondrač.

Stromeček mohou lesníci ochránit před nenechavýma rukama i tím, že mu ulomí pár větviček.

„Stromku tím absolutně neublížíme, nicméně přestává být jako vánoční stromek atraktivní,“ říká správce Kondrač.

Lesníci používají proti zlodějům i zajímavý trik. Stromeček ošetří speciální látkou, která pak v teple doma začne páchnout.

Pokud tedy zloděj natrefí právě na takovýto stromeček, může mu pár ušetřených stovek nakonec Vánoce zkazit.

„Já si myslím, že tyto svátky patří mezi naše nejvýznamnější a radovat se a mít nějakou pohodu pod ukradeným Vánočním stromkem, je trochu takové zvláštní,“ dodává Radek Kondrač.

I když v celé řadě domácností mají v posledních letech na Vánoce umělý stromeček, hodně lidí dává stále ještě přednost tomu živému. Lesníci radí, pokud se rozhodnete pro živý stromeček, kupte si ten, který je uříznutý jen pár dní před Štědrým dnem. Ten vám totiž bude doma skutečně vonět.

Lesní správce Radek Kondrač. Foto: TV Jéčko

 

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3