Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Kuriózní velocipédy uvidí lidé v Prachaticích na výstavě Ejhle kolo!

Prachatice – Zajímavé exponáty ze soukromé sbírky spisovatele, cestovatele a sběratele historických kol i motocyklů Petra Hošťálka uvidí návštěvníci muzejní výstavy s názvem Ejhle kolo! v Prachaticích.

Ta odstartuje v pátek 9. června od 17 hodin v Prachatickém muzeu na Velkém náměstí. Potrvá do neděle 3. září, součástí bude i bohatý doprovodný program.

Věra Škopková z muzea zmínila, že exponáty nadchnou velké i malé návštěvníky pro náladu dávno zašlých časů, kdy velocipéd, latinské slovo pro “rychlou nohu“, ještě nebyl masově rozšířeným dopravním prostředkem pro rekreační či sportovnější pojetí pohybu na dvou kolech.

„Výstava přiblíží neobvyklá technická řešení, řemeslnou úroveň zpracování detailů i některé kuriozity ze světa cyklistiky v jejím časovém vývoji. Věnuje se kolu obecně, jako převratnému lidskému vynálezu, jako stroji, který ulehčoval práci a zkracoval vzdálenosti. Vydává svědectví o technickém a řemeslném umu předků a hledá krásu v jednotě celku a funkčního detailu,“ dodala Věra Škopková.

Ejhle kolo! Foto: prachatice.eu

 

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3