Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Krumlov se bouří kvůli obědům ve školách. Oslovil i ministerstvo

Český Krumlov – Nová vyhláška o školním stravování znemožnila základním školám v Českém Krumlově vařit obědy pro děti s dietou. Radní tak zařídili dovoz obědů přímo z nemocnice. To je ale velmi nákladné. Jak chtějí zastupitelé tento problém řešit?

Několik měsíců bez dietního stravování na základních školách. To má na svědomí novela vyhlášky o školním stravování. Ta je platná od srpna loňského roku. Od té doby značně komplikuje zajištění obědů pro žáky s dietou.

Krumlovská radnice se proto obrátila na ministryni školství Kateřinu Valachovou.

„Jelikož vyhláška neumožňuje zajištění dietního stravování na našich základních a mateřských školách bez toho, aniž by nebyly vynaloženy vysoké finance na zajištění materiálu a stavebních úprav, tak město Krumlov iniciovalo, aby se znovu otevřela problematika dietního stravování ve školách,“ říká mluvčí radnice Petra Nestávalová.

Tři školní jídelny zřizované městem dříve zvládaly vařit dietní jídla bez problémů. Pouze za mzdu kuchařek. Ze zhruba 1300 žáků na školách má dietu jedenáct školáků.

„Vaření školních diet je nákladné, jelikož škola musí zajistit zvláštní skladovací prostory a nutričního terapeuta,“ popisuje vedoucí jídelny Jindřiška Haláčková.

Za vytvoření nových prostor, kde by byly normální potraviny oddělené od těch dietních, by město zaplatilo zhruba čtyři miliony korun.

„Což samozřejmě bylo nad možností města. Proto město bylo víceméně donuceno s dietním stravováním skončit, přesto, že bylo ku spokojenosti těch, kteří ho navštěvovali,“ říká místostarosta Josef Hermann.

Zastupitelé tak musejí dovážet obědy pro děti s dietou přímo z nemocnice. Dietní obědy pro jedenáct dětí vyjdou radní na 180 tisíc korun ročně.

Radní nyní čekají na vyjádření ministryně školství. Nepříznivý dopad nové vyhlášky na školní stravování chtějí řešit na svazu obcí a měst.

Ilustrační snímek. Foto: TV Jéčko

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3