Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Kriminalisté viní dvojici ze statisícových podvodů a falšování listin

České Budějovice – Z dotačních podvodů se škodou přes 540 tisíc korun i padělání a pozměnění veřejné listiny obvinili kriminalisté dvojici mužů (38 a 36) z Českobudějovicka. Podle policejního mluvčího Milana Bajcury obvinění páchali trestnou činnost v letech 2013 – 2015. A to tak, že slibovali zájemcům sehnání dotací ze Státního fondu životního prostředí České republiky.

Mluvčí vysvětlil, že dvojice v podstatě vytvářela falešné doklady nebo nadhodnocovala provedené revitalizace starších domů – zateplení fasád, výměnu oken a podobně.

„Od jednotlivců si vyžádali plnou moc k provedení projektu a podání žádosti o dotaci, pak však bez jejich vědomí falšovali podpisy, kterými zastírali fakt, že stavební práce ještě nebyly provedeny, ačkoli na ně vyžadovali proplacení financí,“ řekl Milan Bajcura.

Kriminalisté vyšetřují více než 10 podvodů, při kterých se muži pokoušeli získat přes 3, 3 milionu korun. Státní fond životního prostředí jim ale vyplatil jen 544 500 korun, dalších 2, 830 milionů korun fond nevyplatil kvůli pochybnostem o pravosti sdělených údajů.

Muži jsou stíhaní na svobodě, při prokázání viny jim hrozí až desetiletý pobyt ve vězení. „Připomínáme všem spoluobčanům, aby si při zadávání projektů na revitalizace staveb nebo jiných dotací, řádně prověřili firmu, které svěří své osobní údaje a dokumenty. Zároveň si během uvedených prací kontrolovali samotné provádění jednotlivých činností. Lze tím předejít nepříjemnostem v rámci trestního či občanskoprávního řízení,“ dodal policejní mluvčí.

penize
Ilustrační snímek. Foto: navzduchu.cz

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3