Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Krajský úřad rozhodl, že obchvat Lišova nepotřebuje posudek EIA

Lišov (ČTK) – Devítikilometrový obchvat obcí Lišov a Štěpánovice na Českobudějovicku nemusí absolvovat proces posouzení vlivu stavby na životní prostředí (EIA). Rozhodnutí zveřejnil Krajský úřad Jihočeského kraje. Obchvat, který bude stát kolem miliardy korun, by se mohl začít stavět na konci roku 2019. ČTK to řekl starosta Lišova Jiří Švec (STAN).

Zaměstnanci krajského úřadu v uplynulých čtyřech týdnech vyhodnocovali stanoviska České inspekce životního prostředí, Krajské hygienické stanice i referátů životního prostředí v Českých Budějovicích a Třeboni. Obchvat nemá podle nich významný vliv na životní prostředí a není nutné jej posuzovat v procesu EIA. „Kdyby musel být vyhodnocen podle zákona o posuzování vlivů na životní prostředí, přípravu obchvatu by to zdrželo o několik měsíců,“ řekl ČTK předseda Sdružení pro obchvat Lišova a Štěpánovic, senátor Jiří Šesták (HOPB).

Jak vyplývá z loňského dopravního průzkumu, Lišovem každý den projede téměř 13.000 aut, z toho skoro tisíc nákladních. Lišov rozhodnutí krajského úřadu vítá. „Stejně jako každý krok, který povede k urychlené výstavbě obchvatu, a tím se sníží neúnosná dopravní zátěž v Lišově a Štěpánovicích,“ řekl Švec.

Předpokládaná cena obchvatu činí podle odhadu investora stavby, jímž je Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), miliardu korun. „ŘSD má před sebou dva zásadní úkoly: dokončit dokumentaci pro stavební povolení, ta ještě není hotová, a pak vykupovat pozemky – bavíme se o 400 vlastnících, to zabere tak rok a půl, dva. Velice optimistický výhled by byl, kdyby se začalo stavět na konci roku 2019,“ řekl Švec.

Budoucí více než devítikilometrový obchvat se východně od Českých Budějovic napojí na čtyřpruhovou silnici. V prostoru nové mimoúrovňové křižovatky Klauda se sníží počet jízdních pruhů ze čtyř na dva. Zhruba v polovině obchvatu vznikne mimoúrovňová křižovatka, v trase je navrženo devět mostů a dvě protihlukové stěny.

V jižních Čechách se začal v březnu stavět obchvat Strakonic. ŘSD chce letos také zahájit stavbu obchvatu Českých Budějovic, koncem roku by se měl začít budovat obchvat Chýnova na Táborsku.

Vizualizace obchvatu. Autor: ŘSD/ youtube.com

 

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3