Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Kraj musí vrátit do hry o dostavbu letiště v Plané vyřazenou firmu Hochtief

České Budějovice – Krajský úřad Jihočeského kraje pochybil při zadávání zakázky na dostavbu letiště v Plané u Českých Budějovic. Rozhodl o tom Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který definitivně určil, že kraj musí vrátit do výběrového řízení jednoho z dříve vyřazených uchazečů.

Bitva o zakázku na dostavbu Jihočeského letiště v Plané u Českých Budějovic za víc než 400 milionů korun se vrací téměř na začátek. Rada kraje v čele s tehdejším hejtmanem Jiřím Zimolou na jaře přiklepla tendr společnostem Geosan Group a Habau CZ. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ale vydal na konci března předběžné opatření, které projekt pozastavilo. Na jeho základě měl zadavatel vrátit do hry vyřazenou společnost Hochtief CZ, která údajně nesplňovala kvalifikační předpoklady. První dvě firmy proti tomu podaly rozklad, který teď úřad zamítl a potvrdil tím své původní rozhodnutí. Tedy to, že kraj musí znovu posoudit nabídku společnosti Hochtief CZ.

„Předseda úřadu potvrdil prvostupňové rozhodnutí, v němž bylo řečeno, že zadavatel se dopustil pochybení a má znovu posoudit kvalifikaci společnosti Hochtief a znovu provést všechny následující úkony v zadávacím řízení,“ řekl televizi Jéčko mluvčí ÚOHS Martin Švanda. 

Pokud se ostatní zúčastněné strany nebudou chtít bránit proti rozhodnutí úřadu soudní cestou, s dostavbou letiště by se mohlo začít na přelomu letošního a příštího roku.

Hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská považuje rozhodnutí úřadu za dobrou zprávu, protože dokončení zadávacího řízení už podle ní nestojí nic v cestě.

„Je to následné rozhodnutí po přešetření rozkladovou komisí, protože to předchozí rozhodnutí už avizovalo tento postup, tak ho budeme respektovat,“ řekla hejtmanka Stráská.

Samotné stavební práce na letišti by měly trvat zhruba rok a půl. Kvůli souboji firem se ale pozdrží nejméně o tři čtvrtě roku. Pokud dostavba skutečně odstartuje ještě letos, mohli by se Jihočeši dočkat mezinárodního provozu letiště v polovině roku 2019.

Animace. Zdroj: Letiště České Budějovice

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3