Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Kraj chce zpoplatnit silnice první třídy. Ministerstvo to odmítá

Jižní Čechy – Zpoplatníme silnice první třídy a vybrané peníze potom použijeme na výstavbu obchvatů měst a obcí. Zhruba takové resumé má úterní jednání zástupců Jihočeského kraje, dopravců a starostů devíti měst a obcí o vlivu zpoplatnění silnice první třídy číslo 20 z Českých Budějovic přes Písek směrem na Plzeň. V současné době je už vypsaný tendr, k samotnému zavedení mýta má dojít nejspíš v roce 2020.

„My potřebujeme zařídit a zajistit to, aby mýto, které zde bude vybráno, bude-li skutečně vybíráno, bylo vybráno efektivně a prostředky se vrátily zpět do těch daných lokalit. To je zásadní požadavek,“ řekl krajský radní pro dopravu Jiří Švec /STAN/.

Představitelé kraje i obcí na trase se zpoplatněním silnice I/20 nesouhlasí. Zároveň ale přiznávají, že mu zřejmě nedokáží zabránit, a to kvůli údajné nekomunikaci ze strany ministerstva dopravy. Svá stanoviska opírají o obavy, že kvůli snaze vyhnout se placení budou řidiči nákladních aut vyhledávat jiné trasy. Především silnici první třídy číslo 22 z Vodňan na Strakonice, případně silnice nižších tříd, které ovšem nejsou na zvýšený provoz kamionů uzpůsobené. A právě proto by prý stát neměl zpoplatňovat žádnou silnici první třídy, anebo naopak všechny.

„Pokud zpoplatní jenom silnici I/20 z Vodňan přes Písek na Plzeň, tak ty kamiony budou jezdit přes nás. Děje se to normálně. Budou se pak rozjíždět i na silnice dvojkové a vzniknou zácpy a kalamity. Nejsme zkrátka stavění na to, aby tudy kamiony jezdily,“ řekl starosta Strakonic Břetislav Hrdlička /Strakonická Veřejnost/. 

Ministerstvo dopravy podle svého mluvčího Tomáše Neřolda o zpoplatnění všech silnic první třídy v Jihočeském kraji neuvažuje.

„Pokud jde konkrétně o silnici I/22, tak ta do tohoto plánu zpoplatnění zařazena zatím není, protože my jsme dělali analýzu na ty silnice, kde se to vyplatí a kde je to ekonomické. Tato silnice mezi ně nepatří. Nemůžeme zpoplatnit všechny silnice první třídy v republice, protože to bychom potom měli mýtný systém tak drahý, že by to občané asi opravdu neviděli rádi,“ reagoval mluvčí Neřold.

V Jihočeském kraji je v současnosti zhruba 650 kilometrů silnic prvních tříd. Celková hustota silniční sítě v přepočtu k rozloze území patří k nejnižším v České republice.

Ilustrační snímek. Foto: TV Jéčko

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3