Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Korektní a věcné. Tak hodnotí politici jednání o nově vzniklé koalici

České Budějovice – Jižní Čechy mají po dvou týdnech politické nestability a faktického bezvládí novou krajskou koalici. Zástupci ČSSD, KDU – ČSL, Jihočechů 2012 a uskupení Pro jižní Čechy ve středu 26. dubna oficiálně potvrdili vzájemnou spolupráci při řízení kraje.

Slavnostním podpisem koaliční smlouvy mezi sociálními demokraty, KDU – ČSL, Jihočechy 2012 a uskupení Pro jižní Čechy ve středu 26. dubna oficiálně skončilo dvoutýdenní vyjednávání politických stran a hnutí o nové krajské vládě na jihu Čech.

Předchozí koalice ČSSD, hnutí ANO a Jihočechů 2012 se rozpadla kvůli kauze odstupujícího hejtmana Jiřího Zimoly s výstavbou rekreačních domů na Lipně a nadstandardním odměnám členů představenstva Jihočeských nemocnic. Právě ty byly jedním z klíčových témat koaličního vyjednávání.

„Náš vstup do nově vznikající koalice byl podmíněn několika zásadními body pro nás. Řekli jsme, že chceme, aby bylo dáno do pořádku jihočeské zdravotnictví včetně odměn, to byla naše zásadní podmínka,“ potvrdil Jan Bartošek, krajský předseda KDU – ČSL.

Dosavadního hejtmana Jiřího Zimolu nahradí v čele kraje jeho stranická kolegyně a dlouholetá náměstkyně zodpovědná právě za kritizovanou oblast zdravotnictví Ivana Stráská.

„Pro mě bylo příjemným překvapením, že to, na základě zkušenosti minulých jednání, nebylo dohadování o postech, ale že to opravdu byly věci týkající se programu, jednotlivých bodů programu. To byla nejdelší část vyjednávání, personální otázky přišly na řadu až na závěr,“ ocenila nastupující hejtmanka Ivana Stráská.

„Myslím si, že to bylo rovnoprávné. Všechny strany mají svoji rovnoprávnost i zastoupení. Já jsem z toho velice potěšen, protože jsem zažil vyjednávání předtím, kde jsme byli jako slabý koaliční partner trochu upozaďováni. V současnosti jsme rovnocenným partnerem pro všechny koaliční partnery,“ pochvaloval si jednání Pavel Hroch, předseda hnutí Jihočeši 2012.

Novou koalici tvoří celkem šest politických stran a hnutí. V zastupitelstvu budou mít nejtěsnější možnou nadpoloviční většinu 28 hlasů.

Prvním náměstkem hejtmanky se zodpovědností za investice a rozvoj kraje se stane místostarosta Písku Josef Knot z TOP 09, která je součástí uskupení Pro jižní Čechy. Za prioritu považuje takzvaný rozvoj chytrého regionu.

„Jinými slovy podpora elektromobility, podpora dopravy, zavádění moderních a inovativních technologií a snižování energetických nákladů v krajských budovách,“ vysvětlil Josef Knot.

Uskupení Pro jižní Čechy bude mít na starosti i klíčový rezort dopravy. Post radního bude zastávat starosta Lišova na Českobudějovicku Jiří Švec.

„Priority jsou v podstatě nezastavit rozvoj dopravy. Já si myslím, že co se týká dopravy, tak jižní Čechy jsou na tom trochu líp než většina ostatních krajů. Ale nesmíme samozřejmě usnout na vavřínech a případné nedostatky, které tady jistě jsou, odstranit,“ řekl Jiří Švec.

Novou radu kraje ještě musí schválit zastupitelé na svém zasedání ve čtvrtek 27. dubna.

Podpis smlouvy. Foto: TV Jéčko

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3