Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Koh-i-noor musí brát kvůli nízké nezaměstnanosti i lidi z agentur

České Budějovice 8. listopadu (ČTK) – Společnost Koh-i-noor Hardmuth, která v Českých Budějovicích vyrábí výtvarné, školní a kancelářské potřeby, bere kvůli nízké nezaměstnanosti i agenturní pracovníky. Problém je, že se často střídají. ČR měla pustit na trh víc lidí z Ukrajiny. ČTK to řekl místopředseda představenstva společnosti Vlastislav Bříza.

Potíže najít pracovníky má holding, kam patří firmy ze zdravotnictví, energetiky, spotřebního průmyslu, strojírenství a hotely, ve všech továrnách. „Je problém s náborem nových lidí, protože nejsou. My se s tím pereme, fungujeme. Abychom byli schopni vyrábět, pracujeme s agenturami, máme tady Maďary, Ukrajince. Snaží se, pracují, ale často se střídají a to znamená vyšší náklady na to je zapracovat. Ale nechci si stěžovat,“ řekl Bříza. Problémem je i jazyková bariéra.

Podle Břízy je škoda, že když ČR nepřijala uprchlické kvóty neotevřela trh ani pro Ukrajince. „Jsou nám bližší, mají tam válku, jsou mnohdy více ohroženi než uprchlíci, kteří nám sem plavou na člunech z Afriky – tím se jich nechci dotknout. V Donbasu je živá válka. Mohli jsme přijmout podstatně víc Ukrajinců. Splnili bychom kvóty, ukázali bychom EU, že se staráme o to východní křídlo, a zároveň bychom zajistili zaměstnanost téhle republiky, nemuseli odmítat zakázky, mohli jsme růst,“ řekl Bříza.

Některé profese podle něj Češi dělat nechtějí. K tlaku na vyšší mzdy říká, že k tomu musí mít firmy odpovídající příjmy. „Když v Německu dostanu za stejný výrobek 50 procent toho, co německá firma, logicky je růst omezený. A to na rozdíl od montoven v Čechách má Koh-i-noor výhodu značky,“ řekl Bříza.

Holding příští rok investuje 100 až 200 milionů Kč. Zatím má schváleno 110 milionů. „Je to podstatně vyšší číslo než loni a než proinvestujeme letos, o 20, 30 procent. Do automatizace, mechanizace, modernizace a zpřesnění výroby,“ řekl Bříza.

Koh-i-noor Hardtmuth je nejznámější společností holdingu Koh-i-noor. Skupina zaměstnává téměř 2500 lidí, má desítky výrobních závodů v ČR, Bulharsku a Rusku a její roční obrat dosahuje čtyř miliard korun.

Václav Koblenc kš

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3