Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Koalici zlomila vaz kauza Lipno i milionové odměny Martina Bláhy

Jižní Čechy – Pět měsíců a osm dní. Přesně tak dlouho byla v Jihočeském kraji u moci koalice sociálních demokratů, členů hnutí ANO a Jihočechů 2012. Vaz jí zlomila kauza hejtmana Jiřího Zimoly s výstavbou rekreačních domů na Lipně a milionové odměny pro předsedu představenstva Jihočeských nemocnic Martina Bláhu. Krizi, kterou koalice procházela poslední měsíc, se politikům už nepodařilo ustát.

„Dnešním dnem platí, že spolupráce tří stran, které se dohodly na spolupráci na podzim roku 2016, je pasé,“ řekl v pondělí hejtman Jiří Zimola /ČSSD/.

ČSSD a Hnutí ANO se v posledních dnech vzájemně obviňovaly z porušení koaliční smlouvy. Hnutí ANO navíc poukazovalo na další podle něj nestandardní chování hejtmana Jiřího Zimoly, které považovalo za příčinu ztráty veškeré důvěry.

„My jsme celých těch 18 dnů od posledního zastupitelstva čekali na nějakou sebereflexi a vyhodnocení té situace. Bohužel k tomu nedošlo. Došlo i k dalším věcem, které jsou pro nás nepřijatelné. A to že pan Zimola nemluvil pravdu ohledně ovlivňování médií, že se pan Bláha vyjadřuje o věcech, které mu nepřísluší. Jeho vyjádření minulý týden považujeme za manažerské selhání, protože nemá právo zasahovat do jednání politických stran,“ vysvětlila Radka Maxová, krajská předsedkyně hnutí ANO.

Své představy o dalším směřování Jihočeského kraje a sestavování možných koalic už mají jak zástupci sociální demokracie, tak i hnutí ANO.

„My jsme strana, která zvítězila ve volbách. Budeme se snažit, ale všechny indicie napovídají tomu, že už je na pozadí načrtnuta jiná koalice. Koalice, se kterou se hnutí ANO netajilo už před krajskými volbami ani bezprostředně po nich,“ naznačil hejtman Zimola.

„Myslím si, že čím dříve bude domluvena další spolupráce, tím lépe pro Jihočeský kraj,“ dodala předsedkyně Maxová.

Jako prvního potenciálního partnera osloví hnutí ANO třetí nejsilnější stranu v podzimních krajských volbách. A to ODS. O dalších partnerech budou politici v nejbližší době jednat. Novou hejtmankou kraje by se podle návrhu hnutí ANO zřejmě mohla stát dosavadní vicehejtmanka Lucie Kozlová.

„Já si myslím, že se to nabízí automaticky, že naše první náměstkyně by mohla atakovat pozici hejtmanky. My jí v tom budeme podporovat,“ poznamenala Radka Maxová.

Dalším pravděpodobným krokem pro sestavení nové koalice bude svolání mimořádného zasedání krajského zastupitelstva. Tento požadavek již dříve vznesli zástupci opozice. Na jejich stranu se teď přiklonilo i hnutí ANO. Hejtman Jiří Zimola musí podle zákona svolat mimořádné zastupitelstvo nejpozději do tří týdnů od obdržení návrhu.

Ilustrační snímek. Foto: TV Jéčko

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3