Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Knihovna muzea v J. Hradci zrestaurovala rekordních 37 knih

Jindřichův Hradec 19. března (ČTK) – Knihovna Muzea Jindřichohradecka zrestaurovala loni rekordních 37 knih. Byl to především velký soubor modlitebních knih nebeklíčů. Knihovna nabízí 30.000 svazků, přibývá digitálních uživatelů. ČTK to dnes řekla Marie Hazuková, mluvčí muzea, které má ve sbírkách kolem 63.000 předmětů.

Knihovna má nyní ve sbírce přes 150 nebeklíčů. Restaurovala i některé vzácné tisky a rukopisy, které muzeum zároveň digitalizovalo, například rukopisy z 18. století s přímou vazbou na region.

„Takové množství knihovních jednotek jsme ještě v žádném kalendářním roce asi posledních 30 let nerestaurovali,“ řekla dnes ČTK odborná knihovnice a správkyně sbírkového knižního fondu Štěpánka Běhalová. Rekordnímu množství zrestaurovaných knih napomohly podle vedení muzea i dobré finanční podmínky, které poskytl zřizovatel, jímž je Jihočeský kraj.

Muzejní knihovna nabízí 30.000 svazků a plné digitální kopie 58 nejcennějších titulů. Nejcennější jsou podle Běhalové knihy regionálního charakteru, protože řada z nich není v žádné jiné knihovně.

V roce 2017 se knižní fondy rozrostly o 52 přírůstků, mezi nimiž se objevil například Poloviční nebeklíč z Landfrasovy tiskárny v mosazné vazbě zdobené štrasem (kamínky). Muzeum má ve sbírce téměř 40 podobných kovových vazeb. Cennou akvizicí byl podle Běhalové leták se satirickým textem Jak žid přijímá pacholka do služby z roku 1844.

Knihovna loni registrovala 101 návštěvníků. Za 327 návštěv badatelé studovali 915 klasických dokumentů. Hodně používali on-line katalog, v němž položili 6031 dotazů. „Zatímco počet návštěvníků knihovny se významně nemění, digitálních uživatelů každoročně přibývá,“ řekla Běhalová.

Letos knihovna představí své exponáty na výstavách První republika (od května do prosince) a na velké sezónní výstavě Muzejní poklady v rukách restaurátorů, která potrvá od poloviny června do 16. září. Zřizovatelem Muzea Jindřichohradecka je Jihočeský kraj. Letos mu dal provozní příspěvek 17,5 milionu Kč, téměř o dva miliony více než loni.

Václav Koblenc dr

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3