Jsme všude na jihu Čech.

G-Car České Budějovice

Každý Jihočech ročně vytřídí 41,5 kg odpadu. Kraj je druhý v zemi

České Budějovice (ČTK) – Jihočeský kraj v roce 2015 evidoval 41,5 kilogramu vytříděného odpadu na jednoho obyvatele. Je to o šest kilogramů méně než Pardubický kraj, který je v tomto směru nejlepší ze všech regionů. Podle údajů společnosti Eko-kom, která se touto problematikou zabývá, se na jihu Čech odpad více třídí v menších obcích. Zástupci společnosti to uvedli při dnešním vyhlašování regionálních výsledků soutěže v třídění odpadů.

„My jsme malá obec podle počtu obyvatel, ale máme velkou rozlohu. Vybudovali jsme proto nová sběrná místa na třídění odpadu tak, aby lidé nemuseli chodit s odpadem daleko,“ uvedl Václav Vostradovský, starosta Kvildy na Prachaticku, která podle statistiky nejlépe třídí odpad mezi obcemi do 499 obyvatel. Vostradovský dodal, že trend ekologického nakládání s odpady dodržují i turisté. Těch každoročně dorazí na šumavskou Kvildu několik stovek tisíc. „Od té doby, co jsme se do systému třídění odpadu zapojili, neleží odpadky ve větší míře v přírodě. Vzhledem k tomu, že se nacházíme na území šumavského národního parku, je to pozitivní zjištění,“ řekl.

V kategorii obcí do 2000 obyvatel zvítězily Předotice na Písecku. Mezi městy v rozmezí od 2000 do 7000 obyvatel nejlépe třídí odpad v Křemži na Českokrumlovsku. V kategorii největších měst v regionu pak nejšetrněji nakládají s odpadem ve Vimperku na Prachaticku.

Podle Marka Sýkory ze společnosti Eko-kom zaznamenal Jihočeský kraj v posledním roce mimořádný vzestup v oblasti třídění odpadů. „Mezi všemi regiony jsme evidovali v případě jižních Čech největší nárůst vytříděného odpadu,“ uvedl dnes na vyhlášení. V Jihočeském kraji se momentálně nachází přibližně 19.500 barevných kontejnerů. Lidé do nich mohou třídit sklo, papír, plast a nápojové kartony.

Ilustrační snímek. Foto: jaktridit.cz

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

  • reklama-tv-hcp.png

Reklama 2

  • logo-vykov-vertical-1.jpg

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3

  • Web-TV-jéčko-VDN_banner_1280x720.png