Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Karlův hrádek mění majitele. Od Lesů ČR ho převezme Hluboká nad Vltavou

Purkarec – Zřícenina Karlův Hrádek u Purkarce na Českobudějovicku je vyhledávanou turistickou památkou. Dosavadní majitel, Lesy České republiky, se ho rozhodl zbavit. Co bude se zříceninou dál?

Nejistá budoucnost oblíbené památky ze 14. století, kterou jako jedinou na jihu Čech založil sám Karel IV, se zdá být vyřešena. Zřícenina je nyní majetkem lesů České republiky, ty už o ní ale nestojí a rozhodly se nabídnout ji výměnou za jiné pozemky městu Hluboká nad Vltavou.

„Konzervace stavby by stála šest až sedm milionů korun. Karlův Hrádek z našeho pohledu nepatří do potřebného majetku Lesů ČR. Proto ho nabízíme Hluboké nad Vltavou a budeme rádi, když ta směna dopadne,“ vysvětlila Eva Jouklová, mluvčí Lesů ČR.

„Zákony jsou takové, že lesy České republiky ho musely nejdříve nabídnout ve veřejné aukci, aby to poté, kdyby se nikdo nepřihlásil, mohly dát městu zdarma,“ dodal hlubocký starosta Tomáš Jirsa.

Město Hluboká už předem vědělo, že se do aukce přihlásí někteří podnikatelé. V tomto případě však radní preferují obecní vlastnictví více než soukromé. Mají totiž obavy, že soukromý majitel by mohl Hrádek uzavřít pro veřejnost.

„Za několik let  se může cokoli stát. Můžou přijít dědicové, bankrot, jiný majitel, někdo to začne platit a stavět tam chaty a podobně,“ poznamenal starosta.

Státní podnik se tedy nakonec s městem dohodl na rámcové smlouvě o výměně pozemků, která už je schválená zastupiteli.

Nyní se dělají cenové odhady na hlubocké pozemky a Karlův hrádek. Jeho hodnota je zhruba 750 tisíc korun . Ke směně  by tak mělo dojít začátkem příštího roku.

Hrádek nyní slouží turistům a vede přes něj hojně využívaná cyklostezka do Purkarce. Je tak místem, kde lidé často odpočívají, nebo se zde například scházejí na táboráky a čundry. Město si přeje, aby Hrádek v tomto duchu fungoval i nadále.

Jak o památku pečovat městu poradí i odborníci ze sdružení Hrady na Malši. Do budoucna radní nevylučuji možnost vzniku občanského sdružení, které by se o zříceninu staralo.

Karlův Hrádek. Foto: vyhlidkoveplavbyvltava.cz

 

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3