Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Jihostroj jednal v Hannoveru o zakázkách za desítky milionů Kč

Velešín (Českokrumlovsko) 27. listopadu (ČTK) – Velešínská firma Jihostroj, která vyrábí hydraulické prvky a letecké komponenty, jednala na veletrhu Agritechnica v Hannoveru o zakázkách v hodnotě desítek milionů korun. Za první tři čtvrtletí má letos společnost tržby 496 milionů Kč, meziročně o sedm procent vyšší. ČTK to řekl ředitel pro strategii a marketing Hynek Walner. Firma, jež zaměstnává 480 lidí, plánuje letos tržby 661 milionů.

Jihostroj jednal na veletrhu s partnery, s potenciálními zákazníky i s konkurenty. „Jedná se o dodávky hydraulických prvků – zubových čerpadel a motorů, kde celková hodnota jejich exportu z Jihostroje dosahuje přes 300 milionů korun. Jednotlivé velké projekty mohou dosáhnout úrovně tržeb i okolo deseti milionů korun ročně,“ řekl Walner.

Na veletrhu představila firma inovovaná zubová čerpadla a hydromotory pro řadu aplikací. Jednou z novinek bylo zubové čerpadlo, motor s technologií ozubení, která redukuje hluk, tlakové pulsace, „což je v některých aplikacích kritické,“ řekl ředitel.

Většinu produkce Jihostroj exportuje, zhruba za 400 milionů. Asi 60 procent do USA, 30 procent do Evropy, hlavně Německa, roste Rusko. Cílem na Agritechnice bylo prohloubit působnost na evropském trhu. „Ale při vědomí, že veletrh navštíví 450.000 návštěvníků z desítek zemí světa, nebyla nouze ani o kontakty z Asie, Indie, Íránu a podobně,“ řekl Walner.

Pro Jihostroj znamená účast na Agritechnice nepsanou povinnost být viděn. Podle Walnera zároveň na jednom místě zvládne firma v krátké době řadu jednání, která by se jinak musela složitě organizovat po světě.

„Současná zemědělská technika, to jsou sofistikované stroje, v řadě případů snese srovnání s automobilovou špičkou. Software, elektronické topografické mapy, asistenční systémy a GPS v sobě nesou stroje, u nichž by to nikdo před pár lety neočekával. To je samozřejmě dobrá zpráva pro výrobce systémů a příslušenství,“ řekl Walner.

Jihostroj čeká letos tržby 661 milionů. Loni meziročně klesly o sedm procent na 603,2 milionu korun, zisk po zdanění stoupl o tři miliony na 29,2 milionu korun. Do pěti let chce firma zdvojnásobit obrat. V hydraulické divizi nyní vyrobí ročně čtvrt milionu zubových čerpadel a hydromotorů, v 20.000 variacích. Letos firma dokončila čtyřletou obnovu areálu velkého 15 hektarů, do níž investovala 60 milionů.

vkc hj

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3