Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Jihočeští učitelé dostali přidáno, spokojeni ale nejsou

Jižní Čechy – Jihočeští učitelé i nepedagogičtí pracovníci dostali od letošního školního roku přidáno. O kolik se jejich platy zvedly a zda je navýšení dostačující zůstává otázkou.

Platy učitelů jsou už dlouhou dobu tématem k diskusi. Vystudovaní učitelé snadno seženou mnohem lépe placenou práci mimo svůj obor. O tomto problému se všeobecně ví a proto učitelé na jihu Čech dostali přidáno. Velké nadšení to ale z jejich strany nevyvolalo.

Po své třicetileté praxi bych uvítala navýšení platu daleko vyšší a to vzhledem výši platů ostatních vysokoškolsky vzdělaných lidí u nás,“ tak vnímá aktuální navýšení mezd učitelů v Jihočeském kraji Naďa Čížková, vyučující na ZŠ Kubatova.

Ještě v minulém školním roce měl začínající učitel nástupní plat kolem dvaceti tisíc korun měsíčně. Letos jim byl plat navýšen o pět procent, něco málo se přidalo na nenárokové složce mzdy. V praxi to znamená 1000 až 1500 korun za měsíc. Za současného stavu se vystudovaný učitel teprve po dvaatřiceti letech praxe dostane na plat 29 500 korun.

Podle předsedy Asociace ředitelů základních škol Pravoslava Němečka je to stále velmi málo. „Průměrný plat vysoko školáka v ČR je 40 000 korun a průměrný plat učitelů je 25 000 korun,“ říká.

Jihočeský kraj na platy učitelů letos přerozdělil celkem 135 milionů korun. Vize ministerstva školství je taková, že by mělo docházet k průběžnému navyšování platů učitelů. A to až na hranici zmíněných 40 tisíc měsíčně.

Ilustrační snímek. Foto: TV Jéčko

 

 

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3