Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Jihočeští hygienici mají za dva měsíce 17 případů žloutenky

České Budějovice 27. října (ČTK) – Jihočeští hygienici evidují během září a října 17 nových případů onemocnění virovou hepatitidou typu A, tedy infekční žloutenkou. Za celý letošní rok již onemocnělo 27 lidí. Oproti minulému roku jde o více než dvojnásobný nárůst. Během roku 2015 se v kraji objevilo 13 nových případů, v roce 2014 to bylo 18 případů. Odborníci doporučují jako prevenci důraz na hygienu, především si umývat ruce. ČTK to řekla Jitka Luňáčková z krajské hygienické stanice.

„Zvýšený výskyt souvisí s epidemií, která je na jižní Moravě a v severních Čechách,“ uvedla. Pět nemocných je z Českobudějovicka, stejné množství z Táborska a Českokrumlovska, jednoho nemocného evidují hygienici na Strakonicku a Jindřichohradecku. Věk nemocných i sociální postavení jsou podle Luňáčkové různé, onemocněli dospělí i děti.

Infekční žloutenka, virová hepatitida typu A, je akutní virové onemocnění, začínající obvykle náhle. Projevuje se teplotou, bolestmi břicha, únavou, zvracením či průjmem. Po počátečních obtížích může zežloutnut kůže a bělmo, objeví se tmavá moč a světlá stolice.

Inkubační doba nemoci je 14 až 50 dnů, zdrojem onemocnění je vždy člověk. Přenos se děje prostřednictvím znečistěných rukou, znečistěnými předměty běžné denní spotřeby nebo konzumací kontaminované potraviny.

Onemocnění má ale různé formy, od bezpříznakové formy bez zežloutnutí až po závažné formy onemocnění. U zhruba 10 procent dětí i dospělých se během onemocnění neobjeví žádné příznaky.

Hygienici kladou důraz zejména na prevenci. Důležité je důsledné mytí rukou teplou vodou a mýdlem po každém použití WC, před každou konzumací jídla, po návratu z venkovního prostředí, po použití veřejné dopravy a veřejných prostor. Vhodným preventivním opatřením je očkování. Provádí se na žádost za úhradu.

hepatitis-b-300x204
Ilustrační snímek. Foto: http://zdravotnickyweb.cz/

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3