Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Jihočeští hasiči mají elektronickou databázi o hydrantech

České Budějovice 23. března (ČTK) – Jihočeští hasiči nově využívají elektronickou databázi, která jim v terénu poskytuje aktuální informace o tom, kde jsou hydranty a v jakém jsou stavu. Díky této aplikaci mohou snadněji získávat vodu pro likvidaci požárů. Dosud museli při zásazích ve velkých městech často jezdit dočerpávat vodu na své stanice. Novinářům to dnes řekli zástupci jihočeských hasičů a společnosti ČEVAK, která vodovodní síť v kraji provozuje.

„Skutečnost je taková, že dosud jsme měli informace o hydrantech a jejich stavu v nějakých tabulkách, ale tyto údaje neměli hasiči v terénu. Nyní díky aplikaci Florián pomocí chytrého telefonu na místě ihned zjistí, kde přesně se jaký zdroj vody nachází,“ řekl ředitel jihočeských hasičů Lubomír Bureš.

Společnost ČEVAK provozuje v jižních Čechách přes 4000 kilometrů vodovodů. Aplikace Florián nabízí on-line informace například o průtoku v daném hydrantu nebo o tlaku vody. Navíc vedle přesné polohy místa nabízí další technické parametry požárního hydrantu. „Systém je používán ve střední Evropě, my jsme se proto inspirovali z vedlejších zemí,“ řekl technický ředitel společnosti ČEVAK Jiří Lipold.

Bureš uvedl, že hasičské vozy vyjíždějí ze svých stanovišť vždy s plnými cisternami vody, ne vždy jim však zásoba při zásahu stačí. „A v minulosti jsme se proto často museli vracet pro vodu k nám a při dopravním provozu třeba v Českých Budějovicích to někdy představovalo komplikace,“ uvedl Bureš.

rek ktp

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3