Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Jihočeský balet chystá Krásku a zvíře jako rodinné představení

České Budějovice 20. listopadu (ČTK) – Jako taneční pohádku představí balet Jihočeského divadla příběh Kráska a zvíře, jeho premiéra bude 24. listopadu. Se souborem ho nastudoval baletní mistr Béla Kéri Nagy. Krásku alternují Lucie Horná a Barbora Coufalová, Zvíře Zdeněk Mládek a Christoph Schaller. Novinářům to dnes řekli tvůrci. Druhou baletní premiérou sezony bude v březnu 2018 autorská choreografie, kterou připraví Petr Zuska.

Kráska a zvíře se v Jihočeském divadle inscenovala zatím pětkrát, poprvé v roce 1970 jako činohra před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově, kdy hru napsal František Hrubín a měla téměř 190 repríz. Balet nastudoval příběh zatím jednou, v roce 1976 s hudbou Emila Hlobila, řekl ČTK dramaturg František Řihout. Nyní to bude v divadle šestá inscenace.

„Kráska tady má tradici. A jsem moc rád, že uvádíme původní balet, protože to není tak obvyklé, i do budoucna mě hodně zajímá uvádět původní balety. Je to dramatická pohádka, rodinné představení,“ řekl šéf souboru Lukáš Slavický, který ztvární „charakterní“ roli otce. Poprvé od podzimu 2016, kdy k baletu nastoupil, tak na jihu zatančí, předtím působil jako první sólista Bavorského státního baletu v Mnichově.

Kéri Nagy vytvořil pro svůj první celovečerní balet koláž z klasické hudby, děj rozpracoval do 15 obrazů. Zazní skladby z filmu Jméno růže od Jamese Hornera, díla Ference Liszta, Gustava Holsta, Modesta Petroviče Musorgského a Dmitrije Šostakoviče. Maďarský choreograf, tanečník a baletní mistr Kéri Nagy je v Jihočeském divadle od roku 2009.

Libreto napsal Tomáš Vondrovic. Čtyři živly, jimiž jsou oheň, voda, země, vzduch, symbolizují zkoušky, kterými musí kráska projít, aby zvíře osvobodila. Symbolické jsou i kostýmy, scéna bude minimalistická.

Pro tanečníka Zdeňka Mládka, jediného držitele Ceny Thálie z Jihočeského divadla, byla hodně důležitá práce s kostýmem, protože má dlouhý plášť až na zem. „Mám zkušenosti s ne příliš kladnými rolemi, takže co se týče zvířete, vím, odkud brát. Vždycky nacházím cestu, aby to pro mě bylo srozumitelné – pak je to srozumitelné i pro diváka,“ řekl ČTK Mládek.

vkc hj

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3