Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Jihočeskou vesnicí roku se stal Pištín na Budějovicku

České Budějovice (ČTK) – Jihočeskou vesnicí roku se stal Pištín na Českobudějovicku. Hodnoticí komise jej ocenila například za spolkový život nebo práci na rozvoji obce. O titul usilovalo 16 obcí a Pištín si výhrou zajistil postup do celostátního finále. Novinářům jméno vítěze řekla jihočeská hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD).

Za Pištínem na druhém místě skončily Hajany na Strakonicku a třetí příčku získaly Mičovice na Prachaticku. Pištín obdrží od kraje 90.000 korun, další finanční podpora jej čeká z grantového programu obnovy venkova. Slavnostní vyhlášení soutěže se uskuteční 11. srpna.

„Komise u Pištína mimo jiné ocenila bohatý spolkový život. V obci fungují baráčníci, hasiči, včelaři, fotbalisté nebo šipkaři. Navíc Pištín se stará o svůj rozvoj, naposledy například vybudoval čističku odpadních vod,“ řekla Stráská. O pořadí v soutěži rozhodovala desetičlenná komise.

Pištín se nachází 13 kilometrů od Českých Budějovic, v blízkosti silnice I/20 směřující na Písek a Strakonice. Patří do soustavy vesnic takzvaných Zbudovských Blat, o něž v 16. století vedli spor sedláci s hlubockým panstvím. V Pištíně v současnosti žije více než 600 obyvatel.

V minulosti soutěž Jihočeská vesnice roku přitahovala v regionu více uchazečů. Bývaly ročníky, kdy se přihlásily čtyři desítky účastníků. Stráská se domnívá, že pro řadu obcí představuje soutěž další povinnosti. „Mají spoustu práce se samosprávou a už jim nezůstávají kapacity na tuto aktivitu,“ uvedla.

Pištín. Ilustrační. Foto: herbia.cz

 

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3