Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Jihočeské zahrádkáře trápí sucho, vysychají jim studny

České Budějovice 9. května (ČTK) – Jihočeské zahrádkáře stejně jako zemědělce či rybáře trápí sucho, některým vysychají studny. Po březnových mrazech zahrádkáři doufají, že mrazíky v době takzvaných ledových mužů nebudou tak silné, přesto radí zakrýt venkovní porosty netkanou fólií. ČTK to dnes na výstavě Hobby v Českých Budějovicích řekl Miloslav Tuček z českobudějovického územního sdružení Českého zahrádkářského svazu. Na výstavě Hobby nabízí do 13. května zboží pro zahrádkáře, pěstitele, kutily a chovatele přes 300 vystavovatelů.

Sucho je pro pěstování limitující. „Nezbývá nic jiného než zalévat a zalévat a vypořádat se s nedostatkem vody. Mně se na chatě stalo, že už ve studni vodu nemám, naštěstí je v blízkosti studánka, takže taháme vodu do sudu ze studánky. Každá sazenice potřebuje po zasazení vláhu, a to nejenom kvůli tomu, aby byla vláha v půdě, ale také proto, aby půda přilnula ke kořenům. Proto se zalévá každá sazenice, i když je mokro, aby se půda přilepila na kořeny a kořen byl dál schopen živit rostlinu,“ řekl Tuček.

Věří, že letošní úroda by mohla být dobrá, pokud dokážou pěstitelé zajistit vláhu. Myslí si, že po mrazivém březnu už by nemusely být mrazíky kolem poloviny května tak silné. Nejnáchylnější jsou na nízké teploty okurky, rajčata a papriky. „Pro oblast jižních Čech se dají s úspěchem pěstovat ve skleníku, a když to má přijít do venkovní půdy, je třeba to ochránit před mrazíky. Doporučil bych venkovní porosty přikrýt netkanou fólií, protože zlepší tepelný režim a do jisté míry uchrání před mrazem, ale nesmí přijít velký mráz pod pět stupňů,“ řekl Tuček.

V Jihočeském kraji se ovocnářům podle něj nejvíc daří jablka, hrušky, švestky, slívy i třešně. Díky šlechtitelům již existují odrůdy jabloní do vyšších a nižších podmínek. Jabloň Golden Delicious bude mít podle Tučka v Polabí ovoce dobré, ale v jižních Čechách bude ovoce „řípovité“ a nebude chutné. „Ale když si nasadím v těchto podmínkách rubinolu, tak ta dá pěkné a chutné ovoce i ve výšce 400 metrů, která je tady běžná,“ řekl zahrádkář.

Český zahrádkářský svaz sdružuje téměř 160.000 lidí z Česka v 2660 základních organizacích. Noví členové se nehlásí. „Když se objeví nový mladý zahrádkář, je to světlá výjimka,“ řekl Tuček. Příčinu vidí v internetu, kde hledá rady mnoho lidí. Na schůzích svazu se ale, jak řekl, dělají přednášky o řezu, o pěstování různých druhů. „Tyto zkušenosti jsou daleko větší, než když se to hledá jenom na internetu,“ řekl Tuček.

Václav Koblenc kš

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3