Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Jihočeské palírny jedou na plné obrátky

Jižní Čechy – Vyznavači domácích pálenek si letos přijdou na své. Úroda ovoce byla podle provozovatelů pálenic v porovnání s loňským rokem mnohem větší.

„Minulé léto jsme měli obrovská sucha, takže se neurodilo tolik ovoce jako v letošní sezóně,“ říká Martin Fried z palírny ovoce v Blatné.

Zámecká palírna v Blatné přitom zpracovává z 90 procent jihočeské ovoce. Vykupuje sedm druhů ovoce. Jablka, švestky, hrušky, meruňky, mirabelky, třešně, višně. „Největší podíl tvoří hruškovice, meruňkovice a samozřejmě slivovice,“ vysvětluje Fried.

Zámecký lihovar v Blatné zvládne během jediné sezóny zpracovat až tři a půl tisíce tun ovoce. Naplno ale jedou i menší pěstitelské palírny.

„Od rána tady pálíme třešně. V poledne začneme pálit nějakou směs a ten zákazník má 300 litrů takže to bude tak do večera do sedmi hodin,“ popsal v úterý 25. října Jiří Merle z palírny ovoce v Rudolfově.

Zájem o tradiční pálenky neupadá. Lidé si na destilátech z vlastní sklizně stále zakládají. Mezi ty nejoblíbenější patří meruňkovice, slivovice a hruškovice. Ceny za vypalování jsou srovnatelné s loňským rokem. Litr 52procentní kořalky vyjde v Rudolfově asi na 140 korun.

Pěstitelská palírna v Rudolfově na Českobudějovicku je v provozu už více než 100 let, ročně zde vyprodukují zhruba 10 000 litrů alkoholu.

_vyr_1044slivovice
Ilustrační snímek. Foto: www.lucerny.cz

 

 

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3