Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Jihočeské ozvěny Febiofestu čekají za tři dny 500 diváků

České Budějovice 26. března (ČTK) – Pět filmů přinesou Regionální ozvěny filmového festivalu Febiofest 2018, které dnes začaly na Malé scéně českobudějovického Domu kultury Metropol. Během tří dní by mělo přijít 500 diváků, tolik co loni. Novinářům to dnes řekli pořadatelé.

Febiofest, který v Praze skončil po projekci 179 snímků 22. března, se teď přesouvá do regionů, první zastávkou z 16 měst jsou České Budějovice. Od svého vzniku v roce 1993 nabídl Febiofest snímky ze 182 zemí.

„Od začátku byly regionální ozvěny především gestem dobré vůle k regionům, protože jsme chtěli přinést nějakou ochutnávku z festivalu i na jiná místa republiky. Nechtěli jsme, aby festival zůstával jenom v jednom městě,“ řekl prezident přehlídky Fero Fenič.

V Českých Budějovicích hostuje Febiofest od 90. let. Poslední roky se promítalo v multikině, loni na Výstavišti. Letos se akce přesunula na Malou scénu, kde podle organizátora Ivo Brabce bylo kino, které promítalo filmy, jimž končila licence. Letos čeká 500 diváků. „Je to boj dostat sem lidi,“ řekl Brabec. Město podle něj posledních sedm let přispívá na akci v řádech desítek tisíc Kč. Ředitel festivalu Kamil Spáčil doplnil, že jde převážně o nekomerční filmy, 80 procent snímků se nedostane do kin.

Na ozvěnách se dnes promítá komediální road movie Paříž počká od režisérky Eleanor Coppolové. V úterý 27. března nabídne program snímek Jo Nesbø: Doktor Proktor a vana času. Druhým snímkem 27. března bude Nico, 1988 z posledních let života múzy Andyho Warhola, zpěvačky skupiny Velvet Underground.

Ve středu 28. března se budou promítat česká novinka Archa světel a stínů režiséra Jana Svatoše. „Příběh lásky na první pohled, která vyústila v cestu do neprobádaných končin Afriky. Tu manželé Martina a Osy Johnsonovi natáčeli ve 20. a 30. letech 20. století. Dokument obsahuje archivní záběry z éry počátků kinematografie,“ řekla za organizátory Gabriela Vágner. Druhým snímkem 28. března bude válečné drama Foxtrot.

„Byla to velká, slavná éra. Vzpomínám si nejen na plný sál, ale i na následné večírky v hotelu Gomel, s tanečním orchestrem, kde se tančilo do rána. Ta 90. léta byla jiná, nebyl internet a mobily, byl velký hlad po všem novém, po inspiraci. Dnes se Febiofest vyprofilovává spíš pro lidi, kteří mají zájem vidět zajímavé filmy, které jinde nedohledají,“ zavzpomínal dnes Fenič na ozvěny Febiofestu ze začátku 90. let v českobudějovickém kině Vesmír.

vkc sd

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3