Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Jihočeské divadlo připravuje komedii o lásce a alkoholu

České Budějovice (ČTK) – Českou premiéru komedie Opona! připravuje na 24. únor Jihočeské divadlo. Ve hře o lásce se představí Věra Hlaváčková a Petr Halíček, kteří ztvární více rolí najednou. Napsala ji nizozemská autorka Maria Goosová. Jihočeské divadlo už hrálo její komedii Fuk!, kterou režíroval Petr Zelenka. Novinářům to řekli tvůrci představení.

Komedie, již režíruje šéfka činohry Jana Kališová, řeší, co je skutečné v divadle, v umění a v lásce. „Richard, herec, režisér a navíc divoch se zálibou v alkoholu, chystá premiéru. Jeho herecké partnerky před ním ale utíkají jedna za druhou, protože je zvláštní rozervanec, se kterým málokdo vydrží. Jako poslední záchrana se objeví Lies, jeho dávná kolegyně a láska, která si ale vzala dobře zajištěného gynekologa a žije na Azurovém pobřeží ve vile s bazénem. Celou dobu s nimi přemýšlíme, jestli je pro nás důležitější láska, která vás spálí a roztrhá na kusy, anebo ta normální, která plyne den po dni v příjemnu,“ řekla dramaturgyně Olga Šubrtová.

Herečka Věra Hlaváčková si již prožila oba druhy lásky, nyní oceňuje tu klidnou. Jednou větou je pro ni Opona! hrou o lásce a alkoholu. „Já jsem si medila, jaké máme úchvatné zaměstnání, že se můžeme zajímat o lidi, o duši, o lásku, o divadelní řemeslo. Ve hře najdeme všechno: úsměv, lásku, bolest, psychologii,“ řekla Hlaváčková.

Pro Halíčka, který přišel na jih loni, je to první velká role v novém angažmá. S postavou Richarda má leccos společného. „Mně každá role strašně leze do života. Přestože to bylo jedno z nejlepších zkoušení, je dobře, že končí, protože po šesti týdnech konečně přestanu chlastat,“ řekl v nadsázce. „Richard jsem ze 74 procent já. Když nemáte v životě lásku, jste mrtvola na dovolené,“ řekl herec.

Komedii uvede divadlo na studiové scéně. Má některé společné rysy se hrou Fuk!. „Autorka se umí psychologicky výborně zavrtat do hloubky. A společný je i humor,“ řekla Šubrtová. Světovou premiéru měla Opona! v roce 2010 v holandském Haarlemu. Maria Goosová (1956) zaznamenala s dramaty úspěch v 80. letech, psala také televizní seriály. Její hru Fuk! uvádělo i pražské Divadlo pod Palmovkou, kde hlavní roli ztvárnil Jiří Langmajer.

Opona! Foto: jihoceskedivadlo.cz

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3