Jsme všude na jihu Čech.

DM   Servis CB

Jihočeské divadlo má tvořit zisk, jímž uhradí až 40 pct rozpočtu

České Budějovice 28. listopadu (ČTK) – Jihočeské divadlo by mělo vytvářet zisky, které zajistí až 40 procent jeho ročního rozpočtu. Počítá s tím strategický plán na dalších deset let. Schválila ho českobudějovická městská rada. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Jaromír Talíř (KDU-ČSL). Magistrát je zřizovatelem divadla. V současnosti výnosy divadla činí přibližně 30 procent z nákladů rozpočtu. Město letos dotuje provoz čtyřsouborového tělesa částkou 110 milionů korun. Strategický plán rozvoje Jihočeského divadla zahrnuje i další body.

„Víme, že dosáhnout na finanční soběstačnost na úrovni 40 procent je smělý plán. Ale chceme zachovat čtyřsouborové divadlo, kterých je v Česku jen pár,“ řekl náměstek primátora Talíř. Jihočeské divadlo tvoří činohra, balet, opera a malé divadlo pro děti.

V současnosti největší část příjmů představují zisky z českokrumlovského otáčivého hlediště. Letos tržby ze scény umístěné v zámecké zahradě dosáhly téměř 33 milionů korun. Budoucnost českokrumlovské točny je však nejistá. Památkářům vadí, že unikátní hlediště postavené v éře socialistického Československa hyzdí charakter zámecké zahrady. Na tento fakt poukazuje i mezinárodní organizace UNESCO, na jejímž seznamu Český Krumlov figuruje. „Vyřešení otázky otáčivého hlediště je další zásadní prioritou strategického plánu rozvoje Jihočeského divadla,“ řekl Talíř.

Město se kloní k variantě prodloužení zámecké zahrady, do jejíž nové části by byla zasazena otáčivá scéna. „Další variantou je zachovat hlediště na stejném místě a vybudovat jeho zázemí mimo zahradu. Ale to se jeví jako problém,“ řekl primátorův náměstek.

rek hj

Reklama 1

  • reklama-tv-hcp.png

Reklama 2

  • logo-vykov-vertical-1.jpg

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3

  • Web-TV-jéčko-VDN_banner_1280x720.png