Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Jihočeská vědecká knihovna stěhuje svou pobočku do KD Vltava

České Budějovice 14. listopadu (ČTK) – Přesně za týden se po 20 letech uzavře budějovická pobočka Jihočeské vědecké knihovny v českobudějovické Jizerské ulici na sídlišti Vltava. Stěhuje se do přízemních prostor kulturního domu Vltava v centru města. Nová pobočka s bezbariérovým přístupem bude otevřená od 2.ledna 2017. Investice přesáhne tři miliony korun. ČTK to řekla Petra Mašínová z Jihočeské vědecké knihovny.

„Čeká nás zařizování knihovny novými regály a nábytkem, stěhování fondu čítajícího téměř 17.000 knih. Instalovat se bude samoobslužný pult i bezpečnostní brány, všechny knihy se opatří bezpečnostním čipem,“ uvedla náměstkyně pro knihovnictví Zuzana Hájková.

Rekonstrukci bývalé restaurace, kam se knihovna přestěhuje, financuje město České Budějovice, které je majitelem objektu. Podle jednatele společnosti Správa domů České Budějovice Petra Šindeláře bude rekonstrukce stát téměř 2,5 milionu korun bez daně. Knihovna ze svého rozpočtu hradí stěhování fondu a vnitřní vybavení knihovny. „Naše náklady jsou zhruba 500.000 korun,“ uvedla Mašínová.

Služby pobočky ročně využije přes 11.000 návštěvníků, kteří si vypůjčí kolem 26.000 knih, časopisů, her a audioknih. Pobočka má otevřeno pět dnů v týdnu a organizuje řadu akcí pro dětské i dospělé čtenáře.

Rekonstrukce prostor budoucí knihovny je nyní před dokončením. Knihovna nabídne nové prostředí, zázemí pro dětského čtenáře, odpočinkovou zónu pro prohlížení knih či časopisů. V rámci rekonstrukce bude zavedena moderní identifikace knih (RFID technologie), která kromě jiného umožňuje bezkontaktní rozpoznání knih, jejich samoobslužné vypůjčování a také vracení. Na její zavedení získala knihovna státní dotaci.

Knihy, které si čtenáři před stěhováním vypůjčili, bude možné vracet na kterékoli pobočce nebo od ledna již na nové adrese Fr. Ondříčka 46. Čtenáři mohou využít k vrácení knih také biblioboxy před knihovnou Na Sadech a na Lidické.

Hlavní budovu Jihočeské vědecké knihovny na Lidické třídě se chystá Jihočeský kraj přestavět v roce 2018. Projekt počítá s náklady přibližně 120 milionů korun, současný objekt by se díky němu měl zvětšit o plochu zhruba 1200 metrů čtverečních.

Česká knihovna v Českých Budějovicích vznikla v roce 1885. Momentálně má ve svém fondu více než milion titulů.

Ilustrační snímek. Foto: www.mediaguru.cz

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3