Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Jihočeská města a obce jsou na povodně lépe připravena

České Budějovice (ČTK) – Většina jihočeských měst a obcí dokáže v současnosti čelit povodni lépe, než tomu bylo před 15 lety. V roce 2002 velká voda v Jihočeském kraji způsobila škody za více než 15 miliard korun. Nyní však představitelé nejvíce zasažených měst věří, že by následky nebyly tak hrozivé. Pomoci v tom má systém protipovodňových opatření, který v regionu v posledních letech vzniknul. Vyplývá to z informací ČTK.

Povodí Vltavy investovalo za necelých 10 roků do protipovodňových opatření v Jihočeském kraji téměř 1,5 miliardy korun. Nejlépe chráněným místem jsou České Budějovice. Město by podle Povodí Vltavy nyní odolalo pětisetleté vodě. Té má zabránit například mobilní protipovodňová zeď na Jiráskově nábřeží. Náklady na její kompletní vybudování přesáhly 70 milionů korun. Bariéra je dlouhá téměř dva kilometry a město pravidelně nacvičuje montáž zdi. „Město má navíc od roku 2012 zpracovány digitální povodňové plány nejen pro České Budějovice, ale také pro obce s rozšířenou působností,“ řekl ČTK primátor Jiří Svoboda (ANO).

Protipovodňová opatření v posledních letech vyrostla například ve Veselí nad Lužnicí nebo v Táboře. Další plánují vybudovat v Písku. „Zábrany odolají sedmdesátileté vodě,“ uvedl bývalý starosta Veselí nad Lužnicí a současný náměstek hejtmanky Jaromír Novák (ČSSD). Dodal, že město v rozmezí 11 let čelilo povodni třikrát. Kromě roku 2002 to bylo pak ještě v letech 2010 a 2013. „Vždycky hrál velkou úlohu rybník Rožmberk, který dokázal zadržet velký objem vody, a zmírnil tak následky,“ uvedl Novák.

Mobilní protipovodňové zdi mají také v Bechyni na Táborsku. Velká voda z Lužnice tam zaplavila v roce 2002 mnoho domů. „Snažíte se na to nevzpomínat, ale takové zážitky ze se sebe nikdy nevytěsníte,“ uvedl bývalý starosta Jaroslav Matějka, který město vedl v letech 1998 až 2014. Věří tomu, že v současnosti by se už podobně katastrofický scénář neopakoval. „Bechyně je v porovnání s minulými roky proti povodni mnohem odolnější,“ uvedl.

Archivní snímek. Foto: agentura-v.cz

 

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3