Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Jihočeská filharmonie nabídne festival na hradech a zámcích

České Budějovice 29. května (ČTK) – Festival Jihočeská intermezza připravila na srpen a září Jihočeská filharmonie. Akce s rozpočtem přes půl milionu korun nabídne pět koncertů na hradech a zámcích. V nové 38. sezoně orchestr rozšíří počet abonentních řad o velkou symfonickou. Novinářům to dnes řekl ředitel Jihočeské filharmonie Otakar Svoboda.
Orchestr s 39 stálými hráči přilákal v končící sezoně téměř 24.000 diváků, meziročně o 4500 více. Příští týden 5. června budou zástupci orchestru jednat v Českých Budějovicích na výjezdu vlády v demisi o možném novém koncertním sále, který by vznikl na Mariánském náměstí.
Jihočeská intermezza přinesou od 2. srpna do 1. září koncerty na hradech a zámcích Zvíkov, Nové Hrady, Landštejn, Kratochvíle a v klášteře Zlatá Koruna. Filharmonie uvede v Nových Hradech Baladu pro banditu s herci Divadla Husa na provázku a galakoncert na Kratochvíli. Na dalších místech vystoupí Talichův komorní orchestr, Epoque Quartet a Patricia Janečková.
„Šlo nám o to oživit památky něčím, co se tady neděje. Je pro mě až skoro překvapující, že nic takového v jižních Čechách doposud nebylo. Jsme rádi, že tady tahle volná parketa byla a my jsme ji zaplnili. Naším záměrem je, aby to nebyl snobský festival, ale festival pro normální lidi,“ řekl Svoboda. Vstupné na koncerty bude 140 a 199 Kč.
V příští sezoně rozšíří orchestr okruh abonentních řad o velkou symfonickou. Za pomoci 20 stálých hostů tak přednese díla Gustava Mahlera, Richarda Strausse či operní árie. V nové sezoně se představí jako hosté sopranistka Pavla Vykopalová, Český filharmonický sbor i harfenistka Kateřina Englichová. V abonentní řadě B, jež nabízí žánrové přesahy, se objeví americká zpěvačka Stacey Kentová i francouzský akordeonista Richard Galliano, uvede skladby Mozarta i Edith Piaf. Nová sezona obsáhne i koncert Salome – písně Karla Kryla v podání Filharmonie Hradec Králové
Jihočeskou filharmonii zřizuje Jihočeský kraj. Letos jí dal příspěvek na činnost 36,5 milionu korun, meziročně o 8,3 milionu více. Podle Svobody se podařilo zvýšit platy hudebníků. V roce 2017 měl orchestr podle výroční zprávy 156 koncertů, prodal 1394 abonentních vstupenek.
„Jdeme nahoru co se týče počtu diváků, máme víc koncertů ve větších sálech, hrajeme v Praze, po festivalech,“ řekl Svoboda. Pod Jihočeský kraj spadá i řada muzeí, knihovna, divadlo v Táboře nebo zoo Hluboká.
Václav Koblenc kš

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3