Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Jihočeši si letos připlatí za potraviny, pohonné hmoty i nemovitosti

Jižní Čechy – Letošní rok bude ve znamení výrazného zdražování. Nejvíce porostou ceny potravin.

Důvod, proč se zdražuje, se najde vždy. Tentokrát je prostý. Podle ekonomů vyděláváme čím dál více, a tak si můžeme dovolit i více zaplatit. Na jedné straně se zaměstnanci a odbory perou za navýšení příjmů, což se i v posledních letech daří, ale na druhou stranu, když například obchodní řetězce přidají svým zaměstnancům, chtějí pokrýt své ztráty tím, že zvýší ceny potravin.

Loni jsme prý nakupovali nebývale levně, ale to už se podle odborníků letos opakovat nebude. Kromě potravin si připlatíme i za pohonné hmoty.

„Pokud prostou ceny ropy až na očekávaných 60 dolarů za barel, dá se předpokládat, že porostou ceny benzínu i motorové nafty,“ potvrzuje Václav Loula z Asociace petrolejářského průmyslu.

Stále rostoucí průměrné příjmy domácností by měly i letos podporovat poptávku po nemovitostech, a způsobit tak jejich další zdražování.

„Poptávka byla v loňském roce obrovská a stále roste, takže lze předpokládat, že porostou i ceny nemovitostí. Dostupnost nemovitostí ovlivní i méně výhodné hypotéky a novela zákona o převodu nemovitostí,“ vysvětluje realitní makléřka Bohdana Divišová.

Průměrná mzda v Jihočeském kraji činí 24 215 korun, což je meziroční nárůst o 4,3 procenta.

Ilustrační snímek. Foto: TV Jéčko

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3