Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Jak zabránit úrazům na sjezdovkách? Základem jsou seřízené lyže

Jižní Čechy – Lyžařská sezóna na jihu Čech se pomalu rozjíždí. Většina skiareálů v minulých dnech zahájila svůj provoz. S větším počtem lyžařů na sjezdovkách ale každoročně roste i počet úrazů. Co dělat proto abychom se jim maximálně vyvarovali?

Zbrousit hrany, zkontrolovat skluznici a především seřídit vázání. Pravidelný servis je základem bezpečné jízdy. Před prvním lyžováním by ho lyžaři rozhodně neměli podcenit.

Každoročně by mělo servisem projít také vázání. V tom, aby lyže vypnula v pravou chvíli, hraje důležitou roli naše přesná výška a váha, která se mohla v průběhu roku změnit.

„Vázání taky stárne. Je tam  pružina, která zajišťuje bezpečnost vázání. To určí speciální diagnostický stroj, který zjistí, zda to vázání dobře funguje,“ vysvětluje Michael Kvašnovský, prodejce lyží z Českých Budějovic.

Za běžný servis lyží zaplatíme v průměru 500 korun. Pro větší bezpečnost odborníci doporučují také lyžařskou helmu, která se v posledních letech stala samozřejmostí, ale například i ochranný krunýř na páteř.

„Páteřák je důležitý jak pro děti, tak pro dospělé. Takže helma a páteřák určitě ano,“ doporučuje prodejce Kvašnovský.

Za dětský páteřák zaplatíme v průměru 1500 korun, což za bezpečnost dětí na sjezdovkách určitě stojí.

Pořizovací cena kvalitního rekreačního lyžařského vybavení se letos pohybuje mezi sedmi až deseti tisíci korun. Zapůjčení srovnatelného setu na týden vyjde zhruba na dva tisíce. Půjčování lyžařského vybavení se podle odborníků přitom vyplatí hlavně u dětí.

Ilustrační snímek. Foto: ck-kontakt.cz

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3